Veľa snímok Ondreja Nepelu je známych, no táto ešte nie. Je na nej s Hanou Maškovou (vľavo) na svojom prvom veľkom podujatí. Na ZOH v Innsbrucku 1964, kde obsadil 22 miesto. Vtedy mal 13 rokov. FOTO - AUTOR |
Dnes sa na olympiáde v Turíne rozhodne o najlepších krasokorčuliaroch v kategórii mužov. Slovensko v Taliansku medzi krasokorčuliarmi nemá zastúpenie a tak dobre padne spomienka na zlatú medailu, ktorú získal na ZOH v Sappore 1972 Ondrej Nepela (22. 1. 1951 v Bratislave - 2. 2. 1989 v Manheime). Ten, ktorý sa stal v roku 2000 slovenským športovcom storočia. Olympijský víťaz, trojnásobný majster sveta, päťnásobný majster Európy. Osemnásobný majster čs. republiky. Víťaz mnohých medzinárodných súťaží.
Rozhodli už povinné cviky
Keď pricestoval do Sappora, patril už sedem rokov medzi najužšiu špičku. Bol najvyrovnanejší zo všetkých, každý mu želal úspech. Veď od roku 1969 nebol na ME a MS horší než druhý a päťkrát bral zlato. Mal teda nádej, vieru, odhodlanie, ale aj obavy. V ceste mu stálo 17 súperov z desiatich štátov.
Vedel aj s trénerkou Múdrou, že pošmyknutie či nezdar môže nádeje zhatiť. Ešteže býval s hokejistami V. Dzurillom a V. Nedomanským, aspoň tí mu vlievali do duše pokoj. V deň povinných cvikov (v hale Mihako) je zima, sneží či prší. S tréningom bola v ostatných dvoch týždňoch spokojnosť. Vyjde to aj dnes? Ondrej má číslo 10. Hoffmann, Petkevich, Péra idú pred ním, Četveruchin a Cranston až po ňom. Darí sa mu nad očakávanie. Všetci deviati rozhodcovia študujú vykreslené čiary na ľade aj so zväčšovákmi. A všetci dávajú nášho reprezentanta na prvé miesto! "Povinné cviky ešte nikdy tak dobre neabsolvoval," zhodnotila Hilda Múdra. Náskok je obrovský. Pred Pérom o 54,5 boda, Četveruchinom o 74,2, Hoffmannom dokonca o 146 bodov. Taký náskok je nemožné vo voľných dohnať.
Pád zlato neodfúkol
Žreb bol k Nepelovi žičlivý. Voľnú jazdu predvedie ako posledný, bude vedieť, čo dokázali súperi. Celá republika pri rádiách drží palce. Na úvod trojitý salchov a hneď aj trojitý odpichnutý rittberger. Doma nevieme nič, ale Japonsko i plný štadión to vidí. Pád! Gabo Zelenay pri mikrofóne to nechce povedať, neodváži sa, nechce fanúšikov zarmútiť, srdce mu nedovolí, ani hlas. Ondrej vstáva, nevychádza z rytmu, nič nevynechá. Dvojitý axel, dvojitý lutz, číňan, kroky, dvojitý rittberger, libela, dvojitý lutz, tri skoky za sebou, nízka pirueta, dva robertsony, roznožka, salchov, axel, pirueta - koniec. Devätnásť skokov! Vysoké známky 5,7 až 5,9. Nikto nikdy to predtým ani potom z našich nedokázal. Máme zlato. Aj reportér už môže priznať "malý nezdar", dotyk ľadu rukou. Bola z toho síce až štvrtá najlepšia voľná jazda, ale stačilo to. Vyhral o viac než 33 bodov, Četveruchin (ZSSR) i Péra (Francúzsko) stoja na stupňoch vedľa neho.
Vrátil sa slávny a chcel ako amatér skončiť. Prehovorili ho. Získal ešte prvenstvá na MS v Calgary i ME v Kolíne nad Rýnom. Ba aj titul majstra sveta v Bratislave v roku 1973. Potom už jazdil v Holiday on Ice a trénoval. Zomrel podľa overených správ na rakovinu. IGOR MRÁZ