Vrakunčania sa sťažujú na bezdomovcov zo stanového tábora. Žobrú a v autobusoch sa správajú neprístojne. Podľa starostky mestskej časti Vrakuňa Ľudmily Lackovej sa ľudia na nocľažníkov z tábora sťažujú denne. Ráno, keď zo stanov hromadne odchádzajú, ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Vrakunčania sa sťažujú na bezdomovcov zo stanového tábora. Žobrú a v autobusoch sa správajú neprístojne. Podľa starostky mestskej časti Vrakuňa Ľudmily Lackovej sa ľudia na nocľažníkov z tábora sťažujú denne. Ráno, keď zo stanov hromadne odchádzajú, aj popoludní pri príchode sú v autobusoch hluční a drzí. Vo Vrakuni pribudlo od vybudovania tábora tiež veľa žobrákov. "Bolo nešťastným riešením stiahnuť do jednej mestskej časti všetkých bezdomovcov z Bratislavy," povedala Lacková. Viac by podľa nej pomohlo, keby vybudovali útulky v každom okresnom meste. Vrakunčania sa ponosujú aj na miznúce medené odkvapové rúry, bránky či ploty v záhradách, čo však nemôžu pripísať na vrub len ľuďom bez domova.
Na ružinovskom miestnom úrade, ako tvrdí hovorkyňa Anna Mihalčinová, sa obyvatelia na bezdomovcov, cestujúcich z konečnej zastávky električiek na Astronomickej ulici, zatiaľ nesťažovali. Ani mestská polícia proti nim ešte v hromadnej doprave nezasahovala. Podľa Adriany Leškovej z oddelenia prepravnej kontroly dopravného podniku by mali cestujúci vždy upovedomiť vodiča, ktorý má právo neprístojne sa správajúcich ľudí vykázať z vozidla.
Stany boli podľa Martina Opetu zo združenia Proti prúdu riešením z núdze a keďže stanový tábor je akousi nízkoprahovou nocľahárňou, je pravdepodobné, že ju budú využívať aj takí bezdomovci, ktorých by inde neubytovali. "Každý starosta by bol najradšej, keby sa nemusel zaoberať problémami bezdomovcov," myslí si sociálny pracovník. No ako hovorí, treba vydržať, kým sa problém nízkoprahových nocľahární systémovo nevyrieši, dovtedy nemôžeme bezdomovcov izolovať. "Bezdomovci sú tiež ľudia," hovorí.
Problém cestovania bezdomovcov v mestskej hromadnej doprave sa v súčasnosti nedá vyriešiť. "Často ani nemajú platné cestovné lístky, no riešiť tento problém nevedia ani samotní revízori - bezdomovci pokutu nemajú z čoho zaplatiť, navyše, mnohí z nich ani nemajú doklady," tvrdí Opeta. Na to by bolo treba zriadiť špeciálnu rannú linku iba pre bezdomovcov, ale to je nerealizovateľné. "V určitých prípadoch ich jednoducho musíme tolerovať," dodáva.
Jedno z riešení je špeciálny servis - odvoz bezdomovcov do stanov zvláštnym autom alebo dodávkou. Takýto mobilný street work už združenie prevádzkuje mesiac.
Noc z nedele na pondelok strávilo v stanovom mestečku vo Vrakuni 170 ľudí. (tasr, dot)