merných šácht. Legislatíva to umožňovala, medzitým sa však zákony zmenili.
"Dva roky to riešime a vec stále nie je ukončená," hovorí jedna z obyvateliek. Majú obavu, že ich kedykoľvek vypnú od vody. "Niekoľkokrát nás odpojili od verejného osvetlenia."
Poplatky za spotrebu vody obyvateľov posiela vodárňam investor, ktorý domy staval, ten má ako jediný zmluvu s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou. Je však pred likvidáciou. "Ak náhodou prestane uhrádzať poplatky, ostaneme bez vody. Máme síce prísľuby, že nás nevypnú, ale z prísľubov nám voda nepotečie," tvrdí obyvateľka.
Investor kúpil pozemky za kaštieľom a vystaval tu 204 rodinných domov na kľúč. Tie boli riadne skolaudované, hoci nemali šachty. Investor v hotovom projekte šachty vyčiarkol a požiadal o napojenie domov na areálový vodovod. Vodárne súhlasili, ale oznámili, že oblasť pod správu neprevezmú, pretože nespĺňa normy.
Investor však nebol oprávneným prevádzkovateľom inžinierskych sietí, pretože podľa zákona ním môže byť len obec alebo oprávnený prevádzkovateľ, teda vodárne.
Pred rokom obyvatelia dostali od investora list, aby vytvorili správcovskú spoločnosť, ktorá by sa o cesty, vodu a kanalizácie starala. "Žiadalo sa od nás, aby sme si platili verejné osvetlenie, meničky vody a kanalizačné zberače. No my sme si riadne platili dane aj poplatky za vodu," tvrdí obyvateľka.
Rusovčania podali podnet na prokuratúru, minulý mesiac sa stretli s primátorom a za prítomnosti starostu a riaditeľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti sa dohodli, že spíšu hromadnú žiadosť a požiadajú vodárne, aby ich prebrala. Tá prisľúbila, že domy preberie pod správu napriek tomu, že šachty nemajú.
V súčasnosti už obyvatelia hromadnú žiadosť odoslali, no vodárne ju odmietli vybaviť, pretože v nej nie sú zahrnutí všetci majitelia domov.
Podľa starostu Rusoviec Dušana Anoša žiadne odpojenie od vody nehrozí. Prisľúbil, že ak k nemu náhodou dôjde, preberie na seba problém mestská časť.
Na fakt, že celá vec stojí preto, že miestny úrad odmieta poskytnúť obyvateľom zoznam majiteľov domov, aby sa mohli do vodární prihlásiť povedal, že to nie je povinnosť úradu. "Veď sú to osobné údaje," tvrdí Antoš. Podľa neho je najväčším problémom to, že niektorí obyvatelia za vodu neplatia.
Podľa vedúcej príslušného stavebného úradu Moniky Vidličkovej úrad vychádzal pri kolaudácii z právoplatných rozhodnutí špeciálnych stavebných úradov, čo sa týka vodovodných prípojok, kolaudáciu povolil referát štátnej vodnej správy okresného úradu Bratislava 5. "Úrad nie je kontrolný ani odvolacím orgánom pre vodné stavby, musíme rozhodnutia špeciálnych úradov akceptovať v plnom rozsahu," povedala Vidličková. "Prípojky boli súčasťou vodnej stavby, teda všeobecný stavebný úrad sa vecou vôbec nemusel zaoberať."
Ako hovorí, stavebný úrad teda rozhodol o kolaudácii domov na základe zle vydaných rozhodnutí špeciálneho stavebného úradu pre vodné stavby, čo potvrdil aj prokurátor vo svojom proteste.
V súčasnoti ešte o záležitosti prebieha konanie, o tom, kto pochybil, rozhodne krajský stavebný úrad.
DOROTA KRÁKOVÁ