
Hilda Múdra pri preberaní Ceny pre najlepšieho športovca storočia.

Hilda Múdra so svojim úspešným zverencom Ondrejom Nepelom.
Niekoľko trofejí v dúbravskom byte Hildy Múdrej pripomína jej úspešnú kariéru reprezentantky a trénerky krasokorčuľovania. Zvlášť hrdá je najmä na Cenu pre najlepšieho športovca storočia, ktorú koncom roka 2000 prevzala v mene Ondreja Nepelu. Presne pred tridsiatimi rokmi počas olympiády v japonskom Sappore priviedla svojho zverenca na olympijský stupeň víťazov, odvtedy sa žiadny slovenský krasokorčuliar tak vysoko nedostal. ,,Skromný, usilovný, ctižiadostivý. Mal rád krasokorčuľovanie, jazdu na koni a neznášal ľahkú atletiku. Na ľade bol skôr elegantný typ ako šoumen,“ s miernym záchvevom v hlase rozpráva o Ondrejovi bývalá trénerka. Československú hymnu si v Sappore vypočula bez väčších emócií. Bola sobota, predposledný súťažný deň… ,,Ondrej nepredviedol životnú jazdu, spadol pri trojitom salchowovi. Po povinnej jazde mal však pred ostatnými pretekármi veľký náskok.“ O rok neskôr vyhral v Bratislave svoje tretie svetové zlato a odišiel korčuľovať do revue.
Hilda Múdra dlho pôsobila ako štátna trénerka v bratislavskom Stredisku vrcholového športu. Na najväčšom športovom sviatku sa zúčastnila päťkrát a tohtoročnú olympiádu v Salt Lake City hodnotí ako doteraz najväčšiu a najpompéznejšiu. Vzápätí však dodáva, že slovenským reprezentantom to k úspechu nepomohlo. Za najlepšieho slovenského športovca v metropole Utahu považuje Jozefa Sabovčíka, ktorý počas otváracieho a záverečného ceremoniálu predviedol na ľade pôsobivý výkon. Zlatá éra slovenského krasokorčuľovania je podľa Hildy Múdrej nenávratne preč a na možný úspech pozná jediný recept. ,,Treba začať úplne od začiatku. Dnes môže trénovať len dieťa, ktorého rodičia majú z čoho zaplatiť trénera a štadión. Preto sa často na korčule nedostanú skutočné talenty. Chýba krasokorčuliarske stredisko, liaheň budúcich reprezentantov, kde šikovní môžu trénovať s plnou podporou a neperspektívni odídu.“
A ako si Hilda Múdra predstavuje olympijského víťaza? ,,Ako Alexeja Jagudina. Jeho výkon bol najlepší, aký som v mužskej kategórii za celú svoju éru videla,“ povedala o 21-ročnom ruskom krasokorčuliarovi, ktorý získal na tohtoročnej olympiáde zlato ako kedysi Ondrej Nepela.
Hilda Múdra vo svojich 76-tich rokoch prekypuje energiou. ,,Neviem, čo robím vo voľnom čase, lebo žiadny nemám,“ hovorí s úsmevom. Trénuje mentálne postihnuté deti z Ústavu prof. Matulaja v Bratislave, chodí do divadla, pláva a pravidelne cestuje do Rakúska na stretnutia s priateľmi. Okrem krasokorčuľovania sleduje boby, alpské lyžovanie, skoky na lyžiach a aj podľa nej trochu nebezpečný skeleton (sánkovanie dolu hlavou). Netají sa tým, že ako rodená Viedenčanka má pod drobnohľadom okrem slovenských aj rakúskych športovcov.
NINA MICHALÍKOVÁ
ŠTARTFOTO – JÁN SÚKUP