V piatok si fanúšikovia grunge hudby v petržalskom Dome kultúry Lúky zaspomínali na zlaté časy tohto hudobného štýku pri vystúpení dvoch mladých skupín Acornhoek a Navel. Asi päťdesiatka „grungerov“ si vypočula ich vlastnú tvorbu, ale chýbať nemohli ani piesne slávnejších predchodcov, predovšetkým Nirvany. Bolo ju cítiť najmä v skladbách skupiny Navel. „Nesústreďujeme sa vyslovene na Nirvanu, hráme predovšetkým vlastné skladby. Je však pravdou, že Nirvanu máme radi, počúval ju rád náš gitarista Peťo, ktorý píše väčšinu piesní,“ priznala trojica zo skupiny Navel. Hoci si možno mnohí spájajú grunge s flanelovými košeľami a „bigrigami“, na petržalskom koncerte vystriedali kockované košele (v čase najväčšieho úspechu grungu ich najväčší fanúšikovia nosili naraz hneď niekoľko) tričká s krátkym rukávom.
Hudobný štýl s názvom grunge sa objavil začiatkom deväťdesiatych rokov. Mladým ľuďom na západnom pobreží Spojených štátov prestala stačiť na nové formy hrania už pomerne vyčerpaná rocková hudba. V heavy metale sa s narastajúcim počtom skupín zužovala možnosť ponúknuť niečo originálne, postupné zrýchľovanie a pritvrdzovanie hudby cez trash a death metal vytlačilo tieto hudobné štýly z éterov rozhlasových staníc. V roku 1991 však trojica nie práve virtuóznych hudobníkov zo Seatlu – Nirvana, vydala album Nevermind. Práve tento album odštartoval grunge a mesto zo severozápadného kúta Spojených štátov, o ktorom toho dovtedy mnohí ľudia veľa nevedeli, sa zrazu stalo slávnym.
Grunge sa v porovnaní s heavy metalom vyznačuje predovšetkým liberalizáciou – v oblasti použitých hudobných nástrojov aj v štýlovej variabilite. Kým ortodoxní „heavymetalisti“ nepočúvali skupiny používajúce syntetizátor a piesne boli buď rýchle, alebo „slaďáky“, grunge prestal rešpektovať hranice gitár a bicích. Už pred Nirvanou hrali takýmto spôsobom napríklad Faith no More či Pearl Jam, v tom období nechýbali ani pološialené formácie typu Green Jelly. Pestrá škála vyjadrovacích prostriedkov sa preniesla aj do grungu, preto je hudba prakticky takmer všetkých skupín, ktoré sa presadili po Nirvane, veľmi špecifická. Osciluje od dynamického hudobného prejavu Soundgardenu, cez zimomriavky vyvolávajúcu melodiku Alice in Chains a Stone Temple Pilots, po absolútnu tvrdosť v podaní Pantery.
V druhej polovici deväťdesiatych rokov však záujem o grunge začal upadať. Možno jeden z posledných úspešných albumov bol Black Hull Sun od Soungardenu, poslucháčsku priazeň postupne začali získavať punkrockové skupiny ako Off Spring a Green Day.
(mg)