
Dekoratívny vankúšik. FOTO – PATRIK SAFKO

Lea Fekete. FOTO – PATRIK SAFKO

Detail veľkonočných kraslíc. FOTO – PAVOL MAJER
Dizajn štúdio ÚĽUV na Dobrovičovej ulici pokračuje v predstavovaní tvorby autorov využívajúcich vo svojej tvorbe slovenské ľudové umenie. Dnes o 17. hodine bude vernisáž výstavy známej bratislavskej módnej návrhárky a dizajnérky Ley Fekete Interiérové dekorácie. Vystavované diela sú voľne inšpirované veľkonočnou tematikou. Čarovné drobné i veľkorozmerné predmety – prestierania, závesné dekorácie či veľkonočné vajíčka zdobené zvyškami textilu nesú typický autorkin rukopis.
Prvá výstava dekoratívnych predmetov
Lea Fekete sa prvýkrát výraznejšie inšpirovala ľudovým umením, keď sa v roku 1993 zúčastnila na medzinárodnom veľtrhu módy Igedo v Düsseldorfe a jej práce reprezentovali Slovensko. „Zvažovala som mnoho možností, ako zaujať ľudí, ktorí nás nepoznajú a nevedia, čo môžeme módou povedať. Rozhodla som sa pre čisté materiály – ľan, bavlnu a modrotlač. Výstava mala vtedy úspech a ja som si uvedomila, aké inšpiratívne sú prvky ľudovej kultúry, ktorá nás môže všetkých spájať. Napríklad na našom ľudovom kroji je zaujímavé, akí boli kedysi ľudia dômyselní, na aké všelijaké finty prišli a my dnes tak málo vieme o rôznych detailoch našich krojov.“
Výstava v ÚĽUV-e sa k düsseldorfskej vracia „partami“ – svadobnými ozdobami hláv slovenských neviest a jedným odevom z modrotlače, inšpirovaným prvkami tradičného ženského kroja.
Dekoratívne predmety Ley Fekete ocenia najmä mladí ľudia a všetci, ktorí si zariaďujú domácnosť moderným spôsobom a chcú si zútulniť bývanie.
Keď je obrus viac ako prestieranie
„Zaujíma ma obohatenie a skrášlenie nášho životného štýlu. To je dôvod, prečo som sa okrem módnej tvorby začala venovať dekoráciám. Systematickejšie to robím dva roky, začala som najprv vo svojej galérii drobnými vianočnými ozdobami a doplnkami. Turisti i Bratislavčania sa o dekoratívno-úžitkové predmety veľmi zaujímali, chceli viac informácií, páčilo sa im, že predmety sú inšpirované ľudovým umením a zároveň moderné.“
Na predajnej výstave nájdete dekorácie z bavlny, z organtínu, ktorý je tvrdý i transparentný zároveň. „Medzi dva kusy organtínu som povkladala ďalšie textílie a rôzne ozdoby. Nejde teda o výšivku v pravom slova zmysle, je to vlastne nová forma dekorovania s podobným vzhľadom. Ide o veľmi prácnu techniku, napriek tomu, že sa môže zdať opak. Takýto obrus potom nemusí byť len prestieraním, môže sa zavesiť na stenu, do okna, môže byť závesom. Každý ho môže použiť podľa vlastnej fantázie a možností.“
Kombinácia priesvitného materiálu a jednoduchých geometrických kompozícií vytváraných z kúskov nití, flitrov, guličiek papiera, pierok a koráľov pôsobia veľmi vzdušne, čisto, elegantne a jednoducho zároveň. Človeka priam nútia predstaviť si ich na konkrétnom mieste, v reálnom interiéri, v súlade s vkusom jednotlivca. Na výstave sú textílie inštalované spolu so sklom z Lednických Rovní a krehkosť skla ešte umocňuje ich rafinovanú krásu.
Galéria nemá mať len komerčné využitie
Ak sa vám vystavené práce Ley Fekete zapáčia, takéto i podobné po celý rok nájdete v jej „srdcovej záležitosti“, galérii na Michalskej ulici, ktorá podľa slov majiteľky nemá byť a nikdy nebude miestom určeným len na komerčné využitie. „Chcem ľudí predovšetkým potešiť, uvítať ich v priestore hry a fantázie, ktorý pre nich bude inšpiratívny a v ktorom uveria, že aj oni sú schopní realizovať niečo podobné. Cudzinci sú v tomto zmysle komunikatívnejší, schopní plodnej a inšpirujúcej diskusie. Je mi ľúto, že ‘našinec‘ sa bojí prejaviť záujem, radosť z maličkostí, byť bezprostredný. Vnímam život ako radosť a trápi ma, koľko vecí nás o tento pocit chce obrať.“
MILADA ČECHOVÁ