SME

Na Rybnom námestí stála vedľa Dómu synagóga

Rybné námestie má výhodnú polohu v centre mesta medzi Dunajom a Dómom svätého Martina. Vzniklo v 18. storočí pred hradbami, kde bolo dovtedy zakázané stavať. V stredoveku tu bola dunajská zátoka, ktorú neskôr zasypali, čím vznikol vhodný priestor pre ...

FOTO


Rybné námestie má výhodnú polohu v centre mesta medzi Dunajom a Dómom svätého Martina. Vzniklo v 18. storočí pred hradbami, kde bolo dovtedy zakázané stavať. V stredoveku tu bola dunajská zátoka, ktorú neskôr zasypali, čím vznikol vhodný priestor pre trhovisko. Predávali tu najprv drevo privezené po Dunaji z Nemecka, neskôr ryby, podľa ktorých dostalo námestie meno. Prešporské ryby boli v tom čase veľmi obľúbeným exportným tovarom. Tvár námestia sa v priebehu rokov veľmi zmenila, len málo budov zostalo zachovaných. Na mieste Nového mosta bol v 18. storočí ubytovací hostinec U zlatého slnka, do ktorého chodili bohatí Viedenčania. Potom tu stála židovská synagóga, ktorá však spolu s mnohými ďalšími stavbami na Rybnom námestí padla za obeť stavbe Nového mosta. Zbúrali aj štátne konzervatórium a obľúbený meštiansky pivovar. ELA NAHÁLKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Obdivovaný aj preklínaný Nový most postavili na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov 20. storočia. Autormi projektu boli J. Lacko, A. Tesár a I. Slameň. Most je oceľový, zavesený na jednom pylóne a je špecifický okrem iného vyhliadkovou reštauráciou v tvare lietajúceho taniera. Nový most bol vyhlásený za stavbu 20. storočia na Slovensku. Pri jeho výstavbe však padlo 380 domov v historickom centre mesta, na Zuckermandeli, Vydrici, v bývalom židovskom gete, na Rybnom námestí aj na Suchom mýte. Z Rybného námestia sa zachovalo len torzo. V miestach, kde dnes stojí most, stála obľúbená pivovarská reštaurácia. Popred pivovar viedla najstaršia električková trať. Po vybudovaní Nového mosta trať električiek presunuli na nábrežie.


Väčšina Bratislavčanov dobre pozná Bibianu - Medzinárodný dom umenia pre deti. Je to jedna z dvoch zachovaných budov na Rybnom námestí. Stojí blízko Nového mosta. Bibiana vznikla v roku 1987 ako partner podujatia Bienále ilustrácií Bratislava. Spočiatku to bola len galéria, ktorá podporovala rozvoj ilustračnej knižnej tvorby pre deti a detskej literatúry, neskôr sa jej pôsobnosť rozšírila na ďalšie aktivity. Interaktívne výstavy tu bývajú spolu so sprievodnými podujatiami - divadelnými predstaveniami, tvorivými dielňami, hudobnými programmi. Momentálne sú v Bibiane tri výstavy: Deti ticha, Letí, letí, čo má krídla a Obyčajné zázraky.


Zásluhou Bibiany stojí blízko Rybného námestia známy dom s pomaľovanými oknami, objekt je však rokmi schátraný. Existuje už projekt, podľa ktorého by v dome mala vzniknúť kaviareň.


Príjemná kaviareň Korzo na križovatke s Hviezdoslavovým námestím má už dlhú tradíciu. Pred prvou svetovou vojnou sa volala Szenzáció.


Štvorhviezdičkový hotel Danube postavili na Rybnom námestí krátko po revolúcii v roku 1990. Jeho výstavbu sprevádzala kontroverzná diskusia medzi architektmi, kunsthistorikmi a ochranármi. Danube patrí do medzinárodnej siete hotelov francúzskej spoločnosti Meydan Hotels. Nachádza sa v ňom 276 izieb, kaviareň, bar, reštaurácia a kongresová sála.


Stĺp so súsoším najsvätejšej trojice je dominantou námestia. Monument dalo postaviť mesto na znak vďaky za prekonanie bratislavskej morovej epidémie v rokoch 1713 a 1714. Už tri roky pred vypuknutím epidémie mesto zatvorilo všetky mestské brány okrem brány na Suchom mýte. Domy, v ktorých sa vyskytol mor, označili bielym krížom. Hostince a kostoly zavreli, hudba, zábava a tanec boli pod hrozbou pokuty zakázané. Moru padla za obeť veľká časť obyvateľstva. Na trojičný stĺp sa usporiadala verejná zbierka. Neskôr pri stĺpe umiestnili sochu Panny Márie a svätého Štefana Uhorského, ktoré stáli pôvodne na moste cez mestskú priekopu.


Pamätník holokaustu nestojí na Rybnom námestí náhodou. Pripomína aj židovskú synagógu, ktorú zbúrali napriek protestom verejnosti pri stavbe Nového mosta. Synagógu neológov postavili v rokoch 1893 a 1894 podľa projektu Dionysia Milcha. Bola unikátna blízkosťou ku katolíckemu Dómu sv. Martina. Dnes už je len nakreslená na stene za pamätníkom holokaustu, ktorý v roku 2001 postavil Umberto del Negro.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 099
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 086
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 867
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 979
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 661
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 283
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 996
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 535
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu