FOTO |
Krajské kolo ôsmeho ročníka Olympiády ľudských práv, celoslovenskej súťaže určenej pre študentov gymnázií, stredných škôl a odborných učilíšť, sa koná dnes v Bratislave. O postup bude bojovať 35 najlepších študentov z bratislavského kraja, ktorí si zmerajú svoje vedomosti a poznatky v oblasti presadzovania ľudských práv. Osem najlepších postúpi do celoštátneho finále, ktoré sa uskutoční v dňoch 21. až 23. marca v Liptovskom Mikuláši.
Traja najúspešnejší slovenskí "olympionici" pocestujú na celosvetovú konferenciu Medzinárodnej organizácie pre ľudské práva (ISHR) do Frankfurtu nad Mohanom. Ďalší piati pôjdu na seminár do bulharského mesta Primorsko. Lákadlom je aj mimoriadna cena v podobe mesačného pobytu. Jej držiteľ strávi dva týždne v Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva a dva týždne v Taliansku.
Olympiádu ľudských práv vyhlasuje každoročne ministerstvo školstva a koná sa pod záštitou podpredsedu vlády pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Pála Csákyho. Odborným garantom podujatia je predseda správnej rady Nadácie za toleranciu a proti diskriminácii Miroslav Kusý.
Cieľom projektu je atraktívnou formou učiť stredoškolákov hájiť a presadzovať rovnaké práva pre všetkých členov spoločnosti a aktívne sa podieľať na jej vytváraní. Súťaž využíva inovačné prvky vzdelávania, rozvíja kreativitu, komunikačno-prezentačné zručnosti, argumentačné techniky a formovanie vlastného názoru mladých ľudí.
Hlavnou témou tohoto ročníka je rovnosť príležitostí a rodová rovnosť. Počas trojdňového celoštátneho finále čaká na študentov množstvo zaujímavých hostí, ktorí im svojimi skúsenosťami priblížia prácu v medzinárodných inštitúciách a organizáciách zaoberajúcich sa rôznymi formami diskriminácie a ochranou ľudských práv. Okrem iných príde aj nórska veľvyslankyňa, zástupca UNESCO či profesorka z Karlovej univerzity.
Každý rok sa trojkolovej súťaže zúčastní 3500 až 4500 študentov. Tento rok však, vďaka celoslovenským seminárom pred súťažou, bude účasť, podľa autora myšlienky a predsedu celoštátnej komisie Viliama Dolníka, podstatne vyššia.
"Študenti sa pripravujú veľmi zodpovedne. Dostanú zoznam odporúčanej literatúry, okruhy problémov a sami si ich naštudujú. Dokonca aj vysokoškolskí profesori v porote sú z ich vedomostí prekvapení," hovorí Viliam Dolník. Podľa neho si najlepší študenti môžu svoj úspech napísať aj do prihlášky na vysokú školu. "Potom je to už len na jednotlivých fakultách, či budú výsledky akceptovať a pridajú im body alebo nie. Ale táto možnosť tu je," dodáva.
MARÍNA DOBOŠOVÁ
Súťažiaci študenti sa na olympiádu pripravujú svedomito. FOTO - WWW.OLP.SK |