Mesto prevádzkuje v súčasnosti jeden útulok pre bezdomovcov, Mea Culpa sídli vo Vrakuni na Hradskej. FOTO SME - PAVOL MAJER
Stanový tábor pre ľudí bez domova vo Vrakuni, ktorý zriadilo ministerstvo vnútra, považuje magistrát za nesystémové riešenie, bude sa preto snažiť zriadiť ďalšiu nocľaháreň. Ako povedal námestník primátora Branislav Hochel, magistrát hľadá vhodné lokality alebo budovy na zriadenie nocľahárne. "Vhodná lokalita je na Trnavskej ceste, ktorú navrhlo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, mestská časť Ružinov však nesúhlasí s umiestnením ubytovne pre bezdomovcov a s tým už asi nič neurobíme."
Mesto však uvažuje o zriadení nocľahárne v bývalom vojenskom objekte v Dúbravke. "Je to vhodný objekt, ak by sme ho získali za rozumných podmienok, do roka by sme tam mohli nocľaháreň zriadiť," dodal Hochel. Objekt má kapacitu 180 až 200 ľudí, mesto by nocľaháreň chcelo zriadiť za spolupráce Bratislavského samosprávneho kraja a štátu a prevádzkovať s pomocou mimovládnych organizácií.
Podľa prvej radkyne námestníka primátora Gabriely Šedovej si mesto uvedomuje, že súčasné kapacity na nocľah nie sú postačujúce. Ako však povedala, získať objekt na nový útulok je veľmi zložité, mestské časti sú často proti. "Občania sú súcitní, ale nechcú, aby sa v blízkosti ich obydlí otvárali takéto zariadenia. Nie je to len otázka financií," povedala Šedová s tým, že pre nevôľu obyvateľov sa často rokovania o nových útulkoch predlžujú.
Výnimky sú Lamač a Vrakuňa, kde fungujú dva útulky - jeden v pôsobnosti kraja a druhý mestský.
Magistrát by tiež privítal v rámci systematického riešenia problému bezdomovectva v meste viac práce priamo v teréne. "Sme za to, aby sociálni pracovníci s batohom, v ktorom by mali horúci čaj a lekárničku, chodili cielene na miesta, kde sa bezdomovci pohybujú, aby ich vyhľadávali," hovorí Šedová.
Mesto plánuje stabilný streetwork
Mesto chce podľa radkyne v budúcnosti zriadiť v spolupráci s tretím sektorom terénnu sociálnu službu, ktorá by sa ľuďom na ulici venovala sústavne. Streetworkom s pôsobnosťou na bezdomovcov sa zaoberajú v Bratislave v súčasnosti dve mimovládne organizácie. Združenie Proti prúdu zváža každý večer počas pracovného týždňa bezdomovcov z ulíc do vrakunského stanového tábora. Magistrát prisľúbil na tieto účely združeniu darovať staršie auto.
O bezdomovcov sa v teréne stará aj Bratislavská katolícka charita, ktorá sídli na Heydukovej. V bežné dni pracovníci charity rozdávajú jedlo na parkovisku na Tyršovom nábreží. Podľa riaditeľky Kataríny Rašlovej takto denne dostane teplé jedlo 20 až 40 bezdomovcov. Na charite sa môžu tiež za poplatok desať korún aj osprchovať a obliecť, za symbolickú cenu si môžu kúpiť potreby dennej hygieny.
Raz do týždňa navštevujú bezdomovcov aj misionárky lásky Matky Terezy.
Obyvatelia, ktorí zbadajú skrehnutého človeka na ulici, môžu telefonovať v časoch od 16.00 do 20.00 na linku pomoci bezdomovcom 0907 733 388. Pomôcť však môžu aj finančne alebo materiálne, bližšie informácie poskytnú sociálni pracovníci, ktorí linku obsluhujú.