Miestne zastupiteľstvo na včerajšom rokovaní jeho protestu nevyhovelo. Súhlasila s tým väčina poslancov, proti boli iba dve poslankyne, traja poslanci sa zdržali. Poslankyňa Eva Guldanová žiadala odložiť hlasovanie, aby sa mohli poslanci bližšie oboznámiť so stanoviskom prokurátora. Na odložení hlasovania sa však poslanci nezhodli.
Zariadenia sociálnych služieb sú predovšetkým domovy dôchodcov, penzióny pre dôchodcov, ale aj detské domovy a zariadenia sociálnych služieb pre občanov s postihnutím.
Všeobecne záväzné nariadenie, ktorého zrušenie prokurátor žiada, pochádza z roku 2004. Upravuje podrobnosti o stravovaní v domove dôchodcov, výšku stravnej jednotky, spôsob určenia úhrady a výšku úhrady za stravovanie, bývanie a zaopatrenie. Za stravu na jeden deň v zariadení sociálnych služieb by podľa nariadenia mali občania platiť 96 až 130 korún. Podľa štátnej vyhlášky z roku 2001 však môžu za jeden deň platiť najviac 80 korún.
Prokurátor tvrdí, že mestská časť by sa mala riadiť vyhláškou ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, mestská časť tvrdí, že výška poplatkov rovnako ako poskytovanie starostlivosti v sociálnych zariadeniach, ktoré sama zriadila, je v právomoci samosprávy.
"Je to problém mnohých obcí, nielen Ružinova. Ide o samosprávny výkon funkcie, nemyslíme si, že by sme sa mali riadiť štátnou vyhláškou," povedal na mestskom zastupiteľstve starosta mestskej časti Pavol Kubovič. Právny spor možno skončí až na Ústavnom súde. (ena)