FOTO |
V Sade Janka Kráľa sa v pondelok stretli ochránari, iniciátori petície proti výstavbe v blízkosti sadu a zástupcovia miestneho úradu Petržalka. "Chceme upozorniť na zhoršujúci sa stav stromov. Park nám doslova odchádza pred očami," povedala Katarína Šimončičová z mestského výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny.
Ochranári spolu s fytopatológmi počas minulého roka viackrát hodnotili stav stromov určených na zásadný orez alebo výrub. "V priebehu trištvrte roka sa stav stromov zhoršil natoľko, že tie, ktoré odborníci najprv navrhovali na orez, sú už teraz jednoznačne určené na výrub," povedala Šimončičová.
V rámci revitalizácie parku a odstraňovania nebezpečných chorých stromov už v parku od januára vyrúbali 102 stromov. Najskôr odstránili stromy nebezpečné pre návštevníkov, po nich nasledovali veľmi choré. Plán určuje na výrub okolo 280 stromov v zlom stave. Všetky ich podľa záhradného architekta Alfonza Tormu, ktorý revitalizáciu projektuje, nahradia mladými stromami. Plánujú aj orezávať konáre. "Zatiaľ s orezávaním nemôžeme začať pre nízke teploty, robí sa to totiž na začiatku vegetačného obdobia," povedal Torma.
Revitalizácia Sadu Janka Kráľa má byť hotová do konca budúceho roka. Mestská časť na ňu získala vyše 20 miliónov z eurofondov. Ochranári sa však obávajú, že pri plánoch výstavby okolo parku sa význam jeho revitalizácie stráca. "Budeme žiadať moratórium na stavby v tesnom okolí sadu," povedala Šimončičová.
Ak sa totiž zrealizujú plány investorov, sad by mal byť obkľúčený výškovými budovami. Z jednej strany to budú 30- a vyše 20-poschodové hotely, z druhej Aupark a jeho 20-poschodová prístavba. Stabilným susedom parku zostane nábrežie Dunaja, Einsteinova cesta a diaľnica. Budovy, ktoré by mali vyrásť na južnej a juhozápadnej strane parku, podľa Šimončičovej zatienia park takmer počas celého dňa.
"Dĺžka tieňa výškovej budovy Auparku bude o takomto čase (február, 15.00 hod) 560 metrov," uviedla Elena Pätoprstá, ktorá zastupuje petičný výbor občanov nespokojných s výstavbou v tesnej blízkosti sadu.. "Neteší nás, že v parku je prevádzka takéhoto typu (erotický salón Messalina - pozn. red.) a ani prístavba Auparku nás neteší," povedal Vavro, zástupca starostu Petržalky. Ochranári mu však vytkli, že územné rozhodnutie na stavbu vydal Stavebný úrad Petržalka a napriek počiatočným medializovaným protestom proti tejto výstavbe ho podpísal exstarosta Vladimír Bajan.
"Čo spôsobilo, že svoje stanovisko za pol roka zmenil?" pýtala sa Pätoprstá. Vavro odpovedal, že si bude musieť podrobnejšie pozrieť dokumenty k tejto výstavbe. Na stretnutie v sade pozvali ochranári aj petržalských poslancov, ani jeden sa na ňom však nezúčasnil.
Ochranári presadili v parku zachovanie štyroch "totemov". Sú to torzá stromov, ktoré tu zostali, pretože v nich entomológovia potvrdili výskyt chránených druhov chrobákov. K zisťovaniu stavu stromov v parku Šimončičová dodala, že je smutné, ak stav stromov sa u nás zisťuje nepravidelne a veľkosť dutiny sa určuje až po zapílení do stromu.
"Napríklad v Paríži kontrolujú stav stromov vizuálne dvakrát ročne a vedia zistiť rozsah dutiny pomocou prístrojov bez toho, aby do stromu zapílili. Pritom v rámci verejnej zelene vo vnútornej časti mesta rastie 182 500 stromov. V Bratislave je celkový počet stromov v rámci verejnej zelene neznámy."
Autor: JANA PARKROVÁ