Netradičnú výstavu otvára dnes o 18.00 Galéria X na Zámočníckej ulici. Médiové diela Evy Droppovej (na snímke) a Anny Zemánkovej, predstaviteliek art brut, si môžu návštevníci pozrieť do 28. februára. FOTO - VOLNY.CZ |
Pred rekonštrukciou dnes posledný raz ožijú priestory Galé-rie X na Zámočníckej ulici. Magické vízie majú vernisáž o 18.00 a návštevníkom galérie priblížia fascinujúcu imagináciu výtvarného sveta art brut, umenia, ktoré nereaguje priamo na vonkajší svet, ale je obrazom duchovného sveta autora a jeho psychických stavov.
Také je aj umenie Slovenky Evy Droppovej a Češky Anny Zemánkovej. Vychádza z komunikácie s vnútorným hlasom alebo aj s duchmi. Ich obrazy zachytávajú svet, ktorý nepozná hranice dobových výtvarných konvencií.
Čo je art brut
Art brut predstavuje okrajový žáner. Na rozdiel od mnohých iných žánrov sa však nesnaží len tváriť ako umenie, ale svet skutočne obohacuje o diela s hlbokou emocionálnou výpoveďou. Estetické a výtvarné normy pritom necháva za dverami a stále znovu sa pokúša dať vizuálnu podobu vnútornému stavu umelca.
Štýl v roku 1945 pomenoval francúzsky maliar Jean Dubuffet, pôvodne obchodník s vínom. Známy je jeho výrok z iniciačného textu: "Radšej art brut ako kultúrne umenie." Útočil tým na klan intelektuálov tvoriacich pre kariéru a žiadal zrovnoprávnenie tvorby údajne chorých či nenormálnych ľudí. "Brut" predstavuje "surové", teda rýdze a neškolené umenie bez kultúrnych vplyvov.
Umenie art brut býva označované aj ako "médiová" tvorba a ešte skôr ako Dubuffet objavil toto nové umenie alebo lepšie - predtým, ako sa začalo za umenie považovať, už oň existoval záujem medzi maliarmi, básnikmi a psychiatrami. Nachádzali inšpiráciu a krásu v tvorbe detí, psychicky chorých, v médiovej kresbe i v primitívnom umení. Boli medzi nimi surrealisti, dadaisti, napríklad Paul Klee, Max Ernst, ale aj Picasso či Gauguin.
Médiová tvorba
Eva Droppová a Anna Zemánková sú predstaviteľkami tzv. médiovej tvorby, ktorá je zvláštnou kapitolou art brut a vzniká ako psychický automatizmus. Do art brut bola začlenená v 40. rokoch minulého storočia, hoci, samozrejme, existuje už dávno. Mnohí z týchto tvorcov navštevovali alebo navštevujú špiritistické krúžky, často tvoria v zmenenom stave vedomia a v "normálnom" stave kresliť nevedia.
Kurátorka výstavy Magické vízie Tereza Zemánková je vnučkou Anny Zemánkovej, a tak pracovný postup tvorcov art brut pozná rovno z kuchyne. "Svojej tvorbe sa venujú veľmi intenzívne, podľa úzkostlivo dodržiavaného rituálu," hovorí.
Anna Zemánková (1908 - 1986), ktorej práce sa dobre predávajú v aukčných sieňach po celom svete, maľovala vždy len ráno - vstávala o štvrtej hodine a musela pritom počúvať hudbu Leoša Janáčka. "Tvorím len pri hudbe, aby som mala myšlienky spojené do jedného celku," hovorievala. Zanechala rozsiahle dielo - pastely, textilné koláže, tempery, maľovala na satén.
Eva Droppová (1936) je súčasnou autorkou, s maľovaním začala po citovom otrase spôsobenom vážnou chorobou jediného syna. "Niekoľko rokov som vlastne nevedela, čo to robím," hovorí o počiatkoch svojej výtvarnej dráhy. Postupom času sa v rámci kolektívnych projektov, ale aj samostatných výstav predstavila verejnosti a jej obrazy sa objavili v mnohých súkromných aj štátnych zbierkach. "Pracujem úplne automaticky, akonáhle začnem o vytváranom premýšľať, nemôžem pokračovať."
Väčšina kresieb médiových diel art brut je sprevádzaná slovnými komentármi - v prípade Evy Droppovej sú súčasťou obrazov otázky kladené duchom - a presným dátumom vzniku.