Oheň vypukol v zadnom trakte, nikto nebol zranený. Požiar likvidovali hasiči. "Bol to prvý požiar takéhoto rozsahu na plynovom vozidle. Nehorel však plyn, pravdepodobne sa chytila látka od katalyzátora," vyjadril sa Pavel Bobrík, vedúci odboru techniky na divízii autobusov dopravného podniku.
Presnú príčinu požiaru ešte musí zistiť expertíza. Na vine však podľa Bobríka nebol mráz, ktorý autobusom spôsoboval problémy pred niekoľkými týždňami, ani technologická zastaranosť autobusu. "Autobus prešiel v roku 2004 generálkou, bol zmodernizovaný, prestavaný na pohon stlačeným zemným plynom."
Zatiaľ je podľa Bobríka priskoro hovoriť o škodách spôsobených požiarom.
Požiare v autobusoch sa objavili už aj v minulosti, príčinou bývajú technické poruchy predovšetkým na starších typoch autobusov. Veľa bratislavských autobusov je po technickej a ekonomickej životnosti. Výrobcovia uvádzajú životnosť šesť rokov, po meste však stále premávaju 13- až 16-ročné karosy a ikarusy. Na nákup nových vozidiel chýbajú peniaze. Autobusy dopravný podnik modernizuje prestavbou na pohon stlačeným zemným plynom.
Autobusom pred dvomi týždňami spôsobovali problémy aj extrémne mrazy. Pri -18 stupňoch na konci januára vypadlo z pravidelných liniek niekoľko desiatok autobusov. Zamŕzala vzduchotechnika, ktorá zabezpečuje otváranie a zatváranie dverí, brzdy aj nafta. Podľa vedúceho dopravného dispečingu dopravného podniku Henricha Sásika je dôvodom aj to, že sú vozy zastarané a neparkujú v garážach, ale pod holým nebom.
(ena)