Na viacerých jazerách v meste sa korčuľuje - je tam menšia tlačenica ako na klziskách a ľad je zatiaľ pevný. FOTO - ARCHÍV |
"Vôbec sa nebojím korčuľovať na jazere, lebo je poriadne hrubý ľad, a keďže je toľko stupňov pod nulou, je to bezpečné. Ľad na Veľkom Draždiaku je kvalitný, lepší ako na klziskách," myslí si Lenka Treitnerová.
Túto zimu sa na ľade nestali žiadne mimoriadne úrazy. "V minulosti boli aj tragické prípady, napríklad utopenie na jazerách na Železnej studienke. Tento rok sme mali len bežné úrazy, podvrtnuté členky, úrazy hlavy, kostrče, dolnej časti chrbtice. Najviac úrazov je na krytých štadiónoch, lebo je tam viac ľudí na menšej ploche," povedal Vlastimil Michálek z operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby.
"Korčuľoval som sa už na Veľkom Draždiaku, na Železnej studienke aj na Chorvátskom ramene. Je tam viac miesta a menej ľudí, momentálne aj lepší ľad ako na klziskách. Okrem toho za ľad na jazere sa neplatí," hovorí Ján Baranec.
Aby bol ľad na prírodných vodných plochách pevný, musí byť teplota dlhší čas pod nulou. Dĺžka času závisí najmä od veľkosti a hĺbky vodnej plochy. Nie je ľahké odhadnúť pevnosť ľadu na pohľad. "Ľad nie je číry, nevidíte, aký je hrubý. Momentálne je však korčuľovanie na jazerách bezpečné, keďže sú dlhodobo nízke teploty," povedal klimatológ Oliver Bochníček zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Korčuľovanie na jazerách sa pravdepodobne čoskoro skončí, keďže by sa malo postupne otepľovať. "Dnešné ráno bude ešte veľmi chladné, v priebehu dňa by sa malo prechodne otepliť. Streda aj nasledujúce dni by už mali byť s teplotami nad nulou," povedal Martin Benko zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Ľad na prírodných vodných plochách sa však bude roztápať pomaly.
"Aj keď vystúpi teplota nad nulu, ľadu to až tak neuškodí, má svoju kapacitu. Cez deň sú kladné a v noci záporné teploty, teplo, ktoré prijme cez deň, v noci vydá. V súčasnosti vydrží ľad možno aj týždeň v prípade, že sa budú teploty pohybovať nad nulou," vyjadril sa Bochníček.
ELA NAHÁLKOVÁ