Indiáni na šampionáte budú, Slováci naň zháňajú peniaze
Rok 2006 je bohatý na športové vrcholy. Jeden z nich majú pred sebou aj reprezentanti lakrosu, ktorý sa na Slovensku objavil až v roku 2003, keď v apríli pricestovali do Bratislavy hráči českého Radotína, aby hru predviedli záujemcom.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
V kanadskom Londone sa v júli uskutočnia majstrovstvá sveta vo fieldlakrose, jednej z viacerých foriem tohto športu. Keďže Slovensko už je súčasťou medzinárodných štruktúr, môže a chce sa na majstrovstvách zúčastniť. Problém je zatiaľ iba vo financiách. "Odhadom by naša účasť stála okolo dvoch miliónov. Okrem ubytovania či leteniek totiž musíme mať aj výstroj zodpovedajúcej kvality, ale napríklad aj jednotné oblečenie. A to všetko niečo stojí. Zdá sa však, že je všetko na dobrej ceste, definitíva padne v najbližších dňoch," povedal nám jeden z hráčov Andrej Juráš.
Reprezentáciu by vytvorili hráči zatiaľ jediného družstva u nás - Tricksters Lacrosse Teamu Bratislava. V žltej divízii by sa Slovensko stretlo s Českom, Švédskom, Dánskom a Fínskom. Celkom si v Kanade zahrá 23 krajín a z úcty k zakladateľom tohto športu aj mužstvo Indiánov - Irokézov.
Lakros bol aj na olympiáde
Lakros je stará indiánska hra, ktorá má korene v Severnej Amerike. Pred niekoľkými storočiami ju hrali obyvatelia z okolia Veľkých jazier. Hovorili jej bagattaway (malý brat vojny). Často ňou riešili spory o územie. Meno lakros (pôvodne lacrosse) začali používať francúzski misionári, ktorým lakrosová palica tvarom pripomínala biskupskú barlu.
Do klasickej športovej podoby sa lakros začal formovať v druhej polovici 19. storočia. Vznikli oficiálne pravidlá, ktoré ho pomohli preniesť do Austrálie, na Nový Zéland a na Britské ostrovy. V tomto období vznikla v USA aj prvá liga, ktorej zakladajúcimi členmi sa stali popredné univerzity Harvard, John Hopkins University a Princeton. V rokoch 1904, 1908 a 1912 bol lakros dokonca oficiálnym olympijským športom.
Najtvrdšou športovou formou je boxlakros, ktorý svojou tvrdosťou pripomína hokej. Päť hráčov v poli a brankár hrajú na ihrisku s mantinelmi. Pri fieldlakrose behá na futbalovom ihrisku 9 hráčov v poli a brankár. Najjemnejšou a najmladšou verziou je interlakros, ktorý sa s plastovými palicami dá hrať aj v telocvični. Spoločným rysom všetkých foriem je dopraviť malú loptičku do bránky. Loptu hráči nosia, nahrávajú a chytajú pomocou kapsy z pevnej sieťoviny na konci lakrosovej palice - lakrosky. (slo, jj)