FOTO |
Mária Uhorská (1505 - 1558) je názov výstavy, ktorú otvorila SNG v Esterházyho paláci na Námestí Ľ. Štúra. Výstava, ktorej kurátorkou je Zuzana Ludiková, vznikla pri príležitosti 500. výročia narodenia kráľovnej Márie z rodu Habsburgovcov - celá Európa ju pozná ako Máriu Uhorskú.
Mária vyrastala v Nizozemsku v Mechelene u svojej tety Margaréty Rakúskej a neskôr u starého otca cisára Maximiliána I. vo Viedni a v Innsbrucku. Sobášom s Ľudovítom II. Jagellovským sa stala panovníčkou Uhorského a Českého kráľovstva (1522 - 1526). Po smrti manžela v bitke pri Moháči (1526) jej Bratislava ponúkla na niekoľko mesiacov útočisko, následne opustila strednú Európu, aby prevzala úlohu miestodržiteľky Nizozemska po svojej zosnulej tete. Posledné roky prežila v rodnom Španielsku.
Spoločný život uhorského a českého panovníckeho páru Márie Uhorskej a Ľudovíta II. bol krátky, naplnili ho však elegantným luxusom dvorského umenia. Vychutnávajúc svoju mladosť, oddávali sa pestrým dvorským zábavám, hudbe a plesom, hostinám i poľovačkám.
Osud im v dôsledku nedlhých rokov, ktoré ich spájali, nedoprial podporovať veľkolepé stavebné podujatia a sochárstvo bohaté na pozoruhodné diela. Najvýraznejšou oblasťou umeleckej činnosti bola tvorba portrétov. Pri vzniku oficiálnych podobizní Márie a Ľudovíta stála tradícia portrétneho umenia habsburského prostredia, maľba Bernharda Strigela a Hansa Malera rozvíjaná Hansom Krellom, ktorého rozhodujúcim spôsobom ovplyvnil aj Lucas Cranach. Druhú polovicu života regentky Márie dokumentujú maliari bruselského dvora - Barend van Orley, Jan Cornelisz Vermeyen či Michiel Coxie.
Výstava, ktorá ponúka prostredníctvom dvorského umenia priezor do posledných dní jednej éry strednej Európy, potrvá do 30. apríla.
(mi)
Portrét uhorského a českého kráľa Ľudovíta II. z roku 1526 od H. Krella. Obraz je majetkom Umeleckohistorického múzea vo Viedni. Portrét uhorskej a českej kráľovnej Márie Uhorskej z roku 1523 od toho istého autora je majetkom mníchovskej Štátnej galérie. FOTO - ARCHÍV GALÉRIE |