V amfiteáteri, ktorý má uvoľniť miesto bytovej zástavbe, v minulosti vystupovali aj skupiny Elán, Olympic, Alphaville, Vidiek, Mňága a Žďorp, Tichá dohoda, Gladiátor alebo Made 2 Mate. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Projektant a architekt amfiteátra na Búdkovej ceste Štefan Svetko nesúhlasí s tým, aby sa priestor využil na bytovú zástavbu. V rámci návrhu územného plánu zóny Machnáč sa totiž ráta so zbúraním amfiteátra a neskorším využitím plochy na občiansku vybavenosť. Stavať by sa tu mali obchody, administratívne priestory a služby, ale tiež byty a rodinné domy.
"Je to inverzný, neslnečný svah, nevhodný na bytovú výstavbu," hovorí o negatívach pozemku. Kopec Bubnovka, kde amfiteáter stojí, sa podľa neho priam ponúkal na súčasné riešenie.
V čase navrhovania amfiteátra sa v oblasti predpokladala výstavba solitérnych objektov, okolie Búdkovej cesty malo byť štvrťou, ktorá nie je husto zastavaná bytmi. "Takto sa mesto rozvíjať nemá. Pochybujem, že tam naozaj potrebujeme lukratívne byty," tvrdí Svetko.
Podľa neho je navrhované riešenie prejavom neschopnosti a nechute mesta aj mestskej časti pripraviť amfiteátru dobrú dramaturgiu. Je presvedčený, že amfiteáter sa zbúra, no očakáva aspoň diskusiu, stanovisko odbornej obce a umelcov.
Keď bol v 70. rokoch zrušený amfiteáter na hrade, potrebovalo mesto nový. Dokončený bol v roku 1984, na jeho výstavbe pracovali aj mnohí väzni. Po revolúcii začal objekt chátrať - návštevnosť na koncertoch zmenou kultúrnej klímy prudko klesla, dôvodom mohlo byť aj nedostatočné dopravné spojenie a málo miesta na parkovanie.
Závislosť amfiteátra od počasia začali riešiť architekti ešte koncom 80. rokov, podľa štúdie sa mal čiastočne alebo celkovo zastrešiť. Vznikla by tak viacúčelová hala, vhodná nielen na kultúrne, ale aj športové podujatia a mítingy. Nedostatok parkovacích miest chceli projektanti vyriešiť postavením niekoľkopodlažného parkoviska, ktoré by zároveň bránilo šíreniu hluku a pôsobilo by ako bariéra.
Do minulého roka mala objekt prenajatý firma Debut, ktorá v ňom prevádzkovala aj kancelárie, krčmu a autoservisnú dielňu. Po investíciách do obnovy sedadiel a náterov sa začalo s opätovným využitím na kultúrne podujatia, konali sa tu koncerty a filmové predstavenia. Od decembra prebralo správu objektu Staré Mesto, ktoré ju zverilo firme I. R. B., staromestskej správcovskej spoločnosti.
Štefan Svetko tvrdí, že prenajímaním objektu vznikli mnohé úpravy, ktorými sa amfiteáter zdevastoval. Podľa autorského zákona by on ako projektant mal dať súhlas na akékoľvek stavebné úpravy svojho diela. Ako však povedal, nikto s ním nikdy o možnosti úprav nerokoval.
O budúcnosti amfiteátra sa bude rozhodovať v rámci posudzovania aktualizácie územného plánu zóny Machnáč. O konečnej podobe zóny rozhodne mestské zastupiteľstvo, predtým bude ešte návrh prerokúvať Staré Mesto. Na programe miestneho zastupiteľstva je návrh už 21. februára.
Fakty o stavbe
Plocha pozemku 30 000 m2 Kapacita miest: na sedenie 6550 na státie 3000 Výška javiska od hľadiska 1,60 m Javisko prekryté 15 x 25 m Prístup na javisko výťahom 1000 kg Prístup do hľadiska 5 brán Produkčná miestnosť (zariadená) 1x Šatňa luxusne zariadená /kreslá, koberce, chladnička, skrine, vešiaky, WC, sprcha 5x Rozmery javiska 45 x 16 m (WWW.DEBUT.SK)