
Medzi zberateľmi drobností od výmyslu sveta, ktorí sa v sobotu zišli na Vajnorskej, boli predovšetkým muži. Zberateľská vášeň je totiž non-stop práca, na ktorú zrejme väčšina žien nemá čas. FOTO SME – PAVOL MAJER
Na burzu sa v sobotu zmenilo stredisko kultúry v Novom Meste na Vajnorskej ulici. Veľkú tanečnú sálu, ale aj vestibul budovy zaplnili stoly s fantastickými zbierkami – telefónnych kariet, mincí a bankoviek, odznakov, pohľadníc a známok. Zberatelia – takmer všetko muži – tu handlovali ako na skutočnom trhovisku.
„Zbieram predovšetkým miestopis, z každej obce Slovenska by som chcel mať pohľadnicu,“ hovorí Bratislavčan Michal Zika. V samostatnej zbierke o Bratislave má už 10 000 pohľadníc. „Teraz sa mi náhodou podarilo zohnať pohľadnicu so starou železničnou stanicou v Petržalke. Je to lov, tak ako niekto chodí na poľovačku, tak my poľujeme, hľadáme, či niečo nenájdeme.“ Medzi najvzácnejšie kusy jeho zbierky však patria pohľadnice s fotografiami od Karola Plicku, predávajú sa tak za 100 – 120 korún. Zberateľstvo je nonstop práca, ako hovorí.
Zberatelia si neustále dopisujú, vymieňajú svoje úlovky a cestujú na burzy. Aj do Bratislavy prišli z celého Slovenska, ale aj z Čiech, Rakúska a Maďarska. Z Popradu napríklad majiteľ veľkej zbierky tatranských odznakov Štefan Roth, zberateľ nielen odznakov, ale aj mincí, vyznamenaní a bankoviek. Jeho najvzácnejším kúskom je 50-korunová bankovka z prvého Československa, originál stojí 500-tisíc, on vlastní kópiu v cene 250 korún.
Na stole Karola z Nového Mesta neviete kam skôr pozrieť, je plný telefónnych kariet s nádhernými obrázkami – od zvierat, cez čiernobiele fotografie prírody, fotografie miest, športov až po karty – puzzle, ktoré len ležiac vedľa seba vytvárajú jeden obrázok. Sú tu karty z celého sveta, od Brazílie cez Falklandské ostrovy, Kanadu, Európu až po Nepál či Japonsko. Najvzácnejšia je však tá, o ktorú laik ani nezavadí pohľadom – leží obrátená obrázkom dole a vzácna je preto, lebo v texte na zadnej strane je chyba – pomlčka, ktorá tam nemá čo robiť. Vzácnosťou v jeho 20-tisíc kusovej zbierke je aj úplne prvá verejná telefónna karta v Československu, stojí 750 korún.
Asi najmladšou zberateľkou, ktorá na burzu prišla, je 12-ročná Katka Kötelesová z Bratislavy, zbiera telefónne karty – najmä pre krásne obrázky. Vo svojej zbierke si najviac cení čínske a japonské s obrázkami zvierat.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ