Odporúčam všetkým investorom a spoločnostiam, ktoré chcú premeniť svojimi projektmi Bratislavu na mesto vežiakov bez zelene, bez parčíkov s lavičkami, bez oddychových zón, ktorým občianske protesty, ochranári, pamiatkari a kde-tu aj niektorí poslanci bránia realizovať ich veľkolepé investície, aby sa poučili u stavebníka zo záhradkárskej osady Svätopluk pod Devínskou Kobylou: požiadať o malú stavbu, potom nežiadať o zmenu projektu, ale rýchlo väčšiu stavbu realizovať a už vám ju nikto neodstráni.
Uvedené odporúčanie znie absurdne? Nie, vychádzam z niekoľkoročnej skúsenosti a potvrdzujú to aj stavby na Hviezdoslavovom nám. a Riazanskej ulici postavené v rozpore s platným stavebným povolením. Dosť bolo vyhovárania sa na absenciu hlavného architekta mesta Bratislavy - čo ten vyrieši vzhľadom na jeho navrhované, resp. diskutované funkcie a existujúci stavebný zákon?
Jeho kolega (všetka úcta serióznym architektom) v menovanej záhradkárskej osade v pásme tretieho stupňa ochrany cca 100 m od výnimočnej prírodnej lokality v rozpore s horko-ťažko schváleným stavebným povolením - zahusťovanie v okolí rekreačných chát sa roky nepovoľovalo - svojvoľne vybudoval rozsiahlu 9 m širokú, 3- podlažnú stavbu na dvoch tretinách svojho úzkeho pozemku. Porušením stavebného zákona poškodil hodnotu susedných pozemkov, narušil krajinný celok a východným susedom výškou a rozsiahlosťou svojej stavby zatienil chatu a časť záhrady, západným susedom zasiahol do ich súkromia.
Keď sa sťažnosť vlastníkov znehodnotených pozemkov dostala na kompetentné miesta, požiadal o dodatočné schválenie zmeny stavby, ktorá je v rozpore s platným stavebným povolením z roku 2002 - 1-podlažná, 4,25 m široká rekreačná chata s manzardou. Ale stavba je situovaná na úplne inom mieste pozemku, pôdorys je podstatne zväčšený, počet podlaží väčší (na snímke). Stanoviská ochranárov k takýmto stavbám v danej lokalite sú negatívne a aj starosta a miestne zastupiteľstvo boli proti.
Preto hľadám politickú stranu a jej členov, ktorí chcú nielen uspieť v blížiacich sa voľbách, ale ktorým aj skutočne záleží na tom, aby na Slovensku platili zákony, aby sa zachovali prírodné krásy, rozvíjal sa cestovný ruch a aby Bratislava bola skutočným reprezentatívnym hlavným mestom, aby už teraz iniciovali a presadili v parlamente novelizáciu súčasného aj odborníkmi kritizovaného stavebného zákona, kde:
1. bude zakotvená vymožiteľnosť práva, napr. aj ustanovením inštitútu stavebnej polície - tak ako v okolitých štátoch,
2. bude jednoznačne definovaný pojem "verejný záujem" (vlastník pozemku platiaci dane nepatrí do kategórie, na ktorú platí "ochrana verejných záujmov a práv účastníkov konania"?),
3. pri žiadosti o stavebné povolenia nebudú vyjadrenia ochranárov, miestnych zastupiteľstiev, petície občanov len papierom, ktorý ľahko zapadne hlboko do šuplíka, resp. sa účelovo zatají,
4. nebudú sa povoľovať obrovské stavby na malých pozemkoch a nevhodné do toho-ktorého prostredia,
5. stavebné úrady sa zmenia z alibistickej administratívnej úrovne na skutočné odborné orgány. Helena Ferenčíková