Dnes už nepredstaviteľná atmosféra. Karol Kállay: Klzisko na Dunajskej ulici okolo roku 1953. |
"Základnou ideou vzniku knihy bolo práve pätnáste výročie festivalu," povedal nám Macek. "Je to kniha o Bratislave a zároveň o autoroch, ktorí na Slovensku vystavovali a tematicky sa Bratislave venovali. Preto je veľmi rozmanitá, sú v nej fotografie od Slovákov, Čechov, Grékov, Francúzov, Izraelčanov, Rusov, Poliakov." Čitateľ sa stretne napríklad s menami Costas Ordolis, René Burri, Michel Semeniako, Alanis Stakle, na 180 stranách sú snímky od 50 autorov, ktorí v rámci Mesiaca fotografie vystavovali medzi rokmi 1991 až 2005.
Bratislava zadným vchodom, ktorú verejnosti predstavili v pondelok v Stredoeurópskom dome fotografie, podmanivo približuje históriu aj súčasnosť mesta. "Fotografie zachytávajú celé 20. storočie v meste. Sú obrazom nielen toho, ako sa menila Bratislava, ale aj toho, ako sa menili fotografické štýly od Funkeho cez Malíka až po Kollára či Nimcovú," dodáva Macek.
Pre rodených Bratislavčanov budú zrejme najpútavejšie cenné historické snímky z prvej polovice minulého storočia, pohľady na Hrad, Kalváriu, fotografie z okupácie v 1968, zo spartakiádnych vystúpení na Slovane, snímky zvečňujúce dnes už odstránené sochy komunistických štátnikov, tiché aj rušné uličky a ulice mesta tak, ako ich dnes už nepoznáme, či návštevu Jána Pavla II. V knihe sú fotografie Bombardovanie rafinérie Apollo, Aucafé v Petržalke či Nová synagóga od Viliama Malíka, Zámocká ulica, Synagóga a Hlavná stanica od Štefana Koziča, tridsať rokov stará snímka Nového mosta od Karola Plicku či Klzisko na Dunajskej ulici od Karola Kállaya.
MILADA ČECHOVÁ