S vyhlásením prírodnej rezervácie v oblasti riečky Vydrica, ktoré presadzuje Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) a lesoochranárske združenie VLK, nesúhlasí komisia životného prostredia mestského zastupiteľstva. Minulý týždeň schválila ..
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
S vyhlásením prírodnej rezervácie v oblasti riečky Vydrica, ktoré presadzuje Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) a lesoochranárske združenie VLK, nesúhlasí komisia životného prostredia mestského zastupiteľstva. Minulý týždeň schválila uznesenie, že je proti vyhláseniu chránenej oblasti. Hlasovanie podnietil poslanec Anton Beleš. "Komisia nesúhlasí s tým, aby sa zmenšoval areál rekreačného určenia. V oblasti je už teraz dosť obmedzení na výruby a zásahy," povedal Dušan Hruška z komisie životného prostredia.
Komisia je len poradným orgánom pri konaní o vyhlásení rezervácie. Hlavnými účastníkmi konania sú Mestské lesy (ktorým patrí asi 85 percent územia) a primátor Andrej Ďurkovský. Mestské lesy už s vyhlásením rezervácie súhlasili a primátor prisľúbil rezervácii predbežnú podporu pod podmienkou, že v oblasti bude voľný pohyb osôb. V najbližšom čase začne BROZ rokovať aj so Štátnymi lesmi.
Podľa návrhu BROZ v rezervácii nebude obmedzený pohyb osôb. Pohyb áut by mal byť zakázaný a za jeho porušenie by sa mali platiť vyššie pokuty ako dnes. Rezervácia Pramene Vydrice by mala vzniknúť v severovýchodnej časti Bratislavského lesného parku v okolí prameňov riečky Vydrica.
Mala by 475 hektárov, čo je asi päť percent rozlohy lesoparku. Do rezervácie by sa dostali aj obľúbené turistické miesta, napríklad Pánova lúka či Malý Slavín. V blízkosti hraníc chráneného územia by boli známe výletné miesta Červený kríž a Biely kríž. Oblasť by podľa návrhu spadala pod piaty, čiže najvyšší stupeň ochrany.
Cieľom vytvorenia rezervácie je ochrana lesných biotopov v povodí Vydrice. Nachádzajú sa tu vzácne druhy živočíchov aj rastlín. Zo zvierat je to napríklad rak riavový, vydra, salamandra škvrnitá, užovka stromová, slepúch lámavý či chrobáky fuzáč alpský a roháč obyčajný.
Vytvorenie chránenej oblasti má podporiť aj petícia, ktorá má podľa posledných údajov z polovice januára 2100 podpisov.
Pravdepodobne už na budúci mesiac ochranári podajú návrh na Krajský úrad, ktorý začne konanie o vyhlásení rezervácie. V prípade súhlasu vlastníkov by vznikla prvá mestská rezervácia na Slovensku.