ia - amatéri. Na tomto úseku Dunaja teraz zimuje asi 50 - 70 orliakov," povedal Ján Dobšovič zo Spolku na ochranu vtáctva na Slovensku. Na Hrušovskej zdrži sa im naskytol pohľad na tri orliaky, ktoré sa pokúšali uloviť jednu z husí tak, že sa ju snažili uštvať.
"Orliak morský je náš najväčší dravec. Rozpätie krídel dosahuje takmer 2,5 metra. Je to však pomerne ťarbavý letec aj lovec."
Na otázku, či ho neobmedzuje, že rieka je v niektorých úsekoch súvisle zamrznutá a ľad pokrýva aj Hrušovskú zdrž, Dobšovič odpovedal, že orliakom to skôr vyhovuje. "Okrem rýb sa totiž živia najmä vodným vtáctvom - kačicami a husami, ktoré sú teraz oslabené, takže sú ľahkým úlovkom," vysvetlil Dobšovič. Zamrznutá vodná hladina komplikuje život potápavým druhov kačíc, ktoré sa pre ľad nemôžu dostať k potrave. Tie z Hrušovskej zdrže odlietajú na vodné plochy a kanály v okolí, ktoré nie sú zamrznuté. V tejto lokalite je totiž pomerne vysoká hladina podzemnej vody, ktorá je teplejšia, a preto nezamŕzajú.
Hrušovská zdrž je v súčasnosti najvýznamnejším zimoviskom vodného vtáctva na Slovensku a migračným koridorom pre vtáctvo nadregionálneho charakteru. Hniezdi a zimuje tu približne 75-tisíc vodných vtákov rôznych druhov. (japa)