Ľadovú bariéru na Dunaji sa včera podarilo prelomiť. FOTO SME - PAVOL MAJER |
zky z Povodia Dunaja. Ľadový zámrz sa vytvoril medzi Bratislavou a Čunovom v dĺžke asi tri kilometre a vodohospodári s ním zápasili od konca minulého týždňa. V nedeľu im na pomoc prišiel ľadoborec z Maďarska.
"Včera pokračovalo rozširovanie koridoru. Druhý stupeň povodňovej aktivity však trvá, pretože bariéra nie je uvoľnená v celom rozsahu. V lámaní ľadu budú ľadoborce pokračovať, aby sa krýh zbavilo celé koryto rieky," povedal Virág.
Počas silných mrazov sa minulý týždeň na Dunaji vytvorila ľadová vrstva - ľadochod. Niektoré úseky rieky súvislo zamrzli. Kompaktná ľadová vrstva pokryla Dunaj aj v úseku vodného diela Gabčíkovo a Hrušovskej zdrže. S ľadom na týchto úsekoch vodohospodári v súčasnosti ani nebojujú.
Nahromadeniu krýh na rieke v úseku Bratislava - Čunovo sa snažia predísť tým, že ľadoborce ľad lámu a zabezpečujú, aby sa posúval cez Čunovo do starého koryta Dunaja.
"Ak by sa ľadová bariéra vytvorila v centre Bratislavy, hrozí riziko, že pri ďalšom prísune ľadových krýh sa môže upchať koryto. Priestor medzi dnom a zamrznutou hladinou by sa napĺňal kryhami a upchával sa, čo by znížilo prietočnosť koryta. Pritekajúca voda by spôsobovala stúpanie hladiny až natoľko, že by sa mohla dostať cez ochrannú líniu," vysvetlil Virág. Nebezpečenstvo ešte zvyšuje nízky prietok rieky, pri ktorom kryhy rýchlejšie namŕzajú.
Plavebná premávka medzi Komárnom a Bratislavou je už vyše týždňa prerušená. Dokedy tento stav potrvá, závisí od počasia. Naposledy bol Dunaj zamrznutý v roku 1956, vtedy dokonca ľadové zátarasy bombardovali. Maďarský ľadoborec bude dvom slovenským pomáhať dovtedy, kým bude trvať riziko povodňového nebezpečenstva.
JANA PARKROVÁ