Verejná diskusia okolo nosného dopravného systému sa začala. Až do 20. februára si možno vo front office na prízemí magistrátu a na internetovej stránke mesta pozrieť projekt rýchloelektričky, ktorá má spájať Janíkov dvor v Petržalke so Šafárikovým námestím. Podľa mesta má ísť o prepravný systém, ktorý bude schopný prevziať rozhodujúci podiel prepravy cestujúcich v hromadnej doprave.
Záujemcovia sa môžu zúčastniť na verejných prerokovaniach návrhu. Prvé bude v Petržalke 14. februára v Dome kultúry Zrkadlový háj, druhé následne 15. februára v miestnosti číslo 5 na prízemí Primaciálneho paláca. Obe stretnutia sa začnú o 17.00. Podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej očakáva mesto množstvo pripomienok od občanov. Vyjadriť by sa mohli najmä Petržalčania, ktorých sa rýchloelektrička priamo dotýka. "Ministerstvo životného prostredia požiadalo magistrát, aby urobil dve verejné prerokovania," dodala Chudinová.
Okrem verejného prerokovania si rýchlodráha ako každá iná veľká stavba žiada posúdenie vplyvov na životné prostredie. Ministerstvo vlani v máji požiadalo mesto o takzvané veľké hodnotenie vplyvov. Zdôvodnilo to tým, že navrhovaná trasa vedie cez najväčšie slovenské sídlisko a s jej výstavbou súvisí množstvo problémov.
Mesto správu o hodnotení odovzdalo 11. augusta, ale muselo ju dopracovať. Opätovne ju predložilo 4. januára a ministerstvo má čas do 5. marca, aby ju pripomienkovalo. So stavbou by sa podľa plánov malo začať v roku 2007, čiže začne ho už nové vedenie mesta po komunálnych voľbách.
Stavba by mala stáť do päť miliárd korún a stavať by ju mali vyše dvoch rokov. Trať povedie z Janíkovho dvora na juhu Petržalky popri Draždiaku cez Háje, Bosákovu, Einsteinovu a Viedenskú cestu a cez Dunaj po zrekonštruovanom Starom moste na Šafárikovo námestie. Výškové vedenie trasy počíta s tromi variantmi - povrchové, nadúrovňové a polozapustené v povrchu. Na rýchlodráhe by mali premávať odhlučnené, nízkopodlažné električky, ktoré môžu dosiahnuť rýchlosť 80 kilometrov za hodinu. Na dodávateľa električiek mesto vypíše medzinárodný tender. Nový systém si vyžiada aj reorganizáciu dopravy v Petržalke, lebo rýchlodráha pozdĺžne rozdelí Petržlaku na dve časti. Súčasťou výstavby je aj prestavba Starého mosta.
O nosnom dopravnom systéme sa začalo hovoriť už pred tridsiatimi rokmi pri projektovaní Petržalky. Pôvodne to malo byť metro sovietskeho typu. V roku 1990 boli práce pre nedostatok peňazí a politické zmeny prerušené. Neskôr sa začali objavovať alternatívy výstavby ľahkého metra, no v roku 1998 boli tieto snahy pochované. Nakoniec v októbri 2003 mestskí poslanci schválili prípravu variantu koľajová doprava.
(lin)
Navrhovaná trať rýchloelektričky povedie z Janíkovho dvora na juhu Petržalky popri Draždiaku cez Háje, Bosákovu, Einsteinovu a Viedenskú cestu a cez Dunaj po zrekonštruovanom Starom moste na Šafárikovo námestie.
Zdroj: www.bratislava.sk