Štúrova ulica smerom k Námestiu SNP. Vpravo dnes stojí Luxor, v strede Manderla. FOTO - ARCHÍV MESTA BRATISLAVA |
Roykova ulica
Perspektívna ulica spája Grösslingovú s Barossovou (Štúrovou) ulicou. Vyúsťuje do nej Dobrovičova ulica, v budúcnosti to bude aj Tallerova (dnes Tobrucká - pozn. red.), keď sa skončí jej výstavba.
Ešte v päťdesiatych rokoch nazývali dnešnú Roykovu ulicu Grösslingovou, keďže tvorila jej východnú časť. Terajší názov dostala z rozhodnutia mestskej rady 28. júla 1879, a to na počesť Ondreja Samuela Royka, zakladateľa nadácie Roykoneum. Jeho testament z 21. júla 1840 tvorí jednu z najvýznamnejších základín v meste. Toho času dosahuje sumu 1 715 562 korún. Royko zanechal značné sumy aj evanjelickej cirkvi a evanjelickej nemocnici.
Barossova ulica
Nová ulica vznikla vďaka výstavbe pevného mosta cez Dunaj, spája Grösslingovú ulicu, respektíve Trhové námestie (Námestie SNP) s Námestím kráľa Ondreja (Šafárikovým námestím) či s Justiho radom (Vajanského nábrežie) a Mostom Františka Jozefa (Starý most).
Meno dostala na počesť Gábora Barossa (dnes Štúrova ulica - pozn. red.), narodeného 6. júna 1848, niekdajšieho uhorského ministra obchodu a dopravy, známeho reformátora uhorských železníc. On zaviedol pásmové tarify a založil poštovú sporiteľňu, inicioval reguláciu Dunaja, neúnavne sa staral o rozvoj poštových, telegrafných a telefónnych služieb. Vďaka jeho energii postavili v Prešporku v rokoch 1889 - 1891 stabilný železný most cez Dunaj.
Výstavba Barossovej ulice sa prudko zrýchlila a vzbudzuje pozornosť svojimi elegantnými palácmi. V Ludwigovom nájomnom dome sídli toho času veliteľstvo 5. armádneho zboru, ďalej vzbudzuje pozornosť krásna neobaroková budova prešporskej pobočky Rakúsko-uhorskej banky, dielo staviteľa Huberta z roku 1902, so zaknihovanou hodnotou 193 630 korún.
Tallerova ulica
Vychádza z ulice Gábora Barossa (Štúrovej), no zatiaľ je ešte slepá. Podľa plánov má vyústiť do Roykovej (Tobruckej) ulice. Pomenovaná je na počesť prešporského rodáka Pavla Tallera, ktorý bol od 5. septembra 1898 do 10. marca 1900 prešporským mešťanostom. (Nabudúce Starý most.)
Ulice a námestia BratislavyÚryvok z knihy Tivadara Ortvaya Ulice a námestia Bratislavy - Mesto Františka Jozefa. Kniha pôvodne vyšla v roku 1905. Názvy ulíc a miest sú dobové, niektoré námestia sa zmenili na ulice a naopak, prípadne zbúraním úplne zanikli. Tento rok knihu vydal Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT v preklade Magdy Takáčovej.