"Navrhujeme kompletnú revitalizáciu, chceli by sme dať cintorín do pôvodného stavu," povedal Jozef Tóth z Pamingu. Miesto je v súčasnosti značne spustnuté, mnohé stromy rastú priamo z malých hrobov alebo z priestorov medzi nimi a obrástlo aj značenie.
Katarína Šimončičová z mestského výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny potvrdila, že ochranári súhlasili s výrubom. Mnohé z drevín okrem toho, že rástli tam, kde nemali, boli tiež v zlom stave.
"Nejde o žiadnu likvidáciu parku, ale odstránenie toho, čo tam nemá byť," hovorí Šimončičová. Na výrub boli určené prevažne malé stromy s primerom 10 - 15 centimetrov, ktoré však patria pod verejnú zeleň, a preto treba ich odstránenie ohlásiť.
"Zvažovali sme každý strom, o čom svedčí aj pôvodný návrh na výrub viac ako 200 stromov," povedala. "Celková spoločenská hodnota vyrúbaných 174 stromov bola vyčíslená na 1,6 milióna korún, tie, ktoré zostávajú, majú hodnotu 1,4 milióna," hovorí ochranárka. Čísla podľa nej svedčia o tom, že väčšie dreviny a staršie stromy s vyššou spoločenskou hodnotou ostanú zachované, výrub sa prevažne týkal len menších alebo náletových - napríklad agátov.
Podľa nej tu aj po výrube ešte zostane dosť stromov - z pôvodných drevín na cintoríne zostane 56 stromov, čo je približne jedna tretina. Miesto vyrúbaných stromov vysadia 73 nových a 4000 kríkov.
V rámci obnovy budú na cintoríne revitalizovať nielen zeleň, ale aj chodníky a pravdepodobne aj vojenský bunker, ktorý sa na tu nachádza. Správa vojenského historického ústavu v ňom plánuje vytvoriť múzeum cintorína a vojenského materiálu. Predpokladané náklady na celú obnovu sa pohybujú okolo päť miliónov korún. Zaplatiť by ich malo mesto a mestská časť Petržalka.