
V areáli metrologického ústavu bude cyklotrónové centrum.
FOTO SME - PAVOL MAJER
gických ochorení, zväzkami lúčov sa tam budú liečiť niektoré špeciálne choroby oka, bude tam nemocnica a priestory na výskum.
Ročná prevádzka centra pri cenách z toho istého roku by mala stáť 65 miliónov korún. Centrum by malo na seba zarobiť, za predpokladu, že poisťovne budú liečbu a diagnostiku hradiť. Doteraz sa do celého projektu a na nákup materiálu a technologických častí investovalo 28 miliónov dolárov, všetko bude stáť viac ako sto miliónov dolárov.
Bude majetkom Úradu pre normalizáciu a skúšobníctvo SR, ktorý je investorom. Zdrojom financií sú ruské deblokácie. Dnes je pre prvú časť projektu vydané územné rozhodnutie. Na druhú časť vypracúva ministerstvo životného prostredia nezávislú štúdiu dosahu na životné prostredie, jej výsledky ešte nie sú známe.
Proti výstavbe cyklotrónového centra vznikla petícia, ktorú iniciovali ochranári. Podpísalo ju takmer 3100 obyvateľov z okolia metrologického ústavu. Argumentovali tým, že centrum nespĺňa hygienické limity, je blízko obývaného územia a zaťaží zdravie a územie radáciou. Občania z Karlovej Vsi nie sú proti myšlienke využitia cyklotrónu v medicíne, len centrum nechcú mať vo svojom susedstve.
Predseda úradu pre normalizáciu Dušan Podhorský prirovnal odpor občanov k otázke utečeneckých táborov, povedal: „Vďaka táborom niektorí prežili a pritom nikto ich nechce mať vo svojom katastri. Karlova Ves je vhodná, je tam vybudovaný priestor, ktorý nik nevyužíva, ružica veterných pomerov je priaznivá.“ Vraj ak by chcel hľadať nové miesto, musel by stavbu oddialiť najmenej o tri roky, pretože v novom území by sa musel robiť trojročný monitoring. „Do pozície predsedu úradu som prišiel v roku 1998, a projekt bol schválený v roku 1996. Plním uznesenie vlády, a to mi jednoznačne povedalo, že to bude v areáli Slovenského metrologického ústavu,“ dodal nakoniec. (dro)