Zimná záhrada dokáže aj ten najškaredší deň odsunúť do úzadia a vytvoriť človeku oázu harmónie a prostredie na relax v objatí zelene a kvetov aj v mrazivom januári. FOTO - WWW.MERIGREEN.CZ |
Najčastejšie býva súčasťou rodinného domu, možno si ju však urobiť aj v paneláku. Aj presklený balkón sa môže stať miestom pre odpočinok, izolovaným od hluku a vonkajšieho chladu, miestom, kde je celoročne príjemne ľuďom i rastlinám.
Módnym hitom je vytvoriť zimnú záhradu v priestore nad garážou, ak je doň prístup, napríklad francúzskym oknom.
Zimnú záhradu možno postaviť z akéhokoľvek konštrukčného materiálu. Voľba však závisí od vhodnosti konkrétneho materiálu pre daný účel a typ budúcej zimnej záhrady. Možno ju postaviť svojpomocne, alebo ju možno dať postaviť odbornej firme. Nakoľko však ide o samostatný klimatický systém, ktorý sa riadi určitými zákonitosťami, projektant sa musí vyznať vo fyzike a vedieť, ako pôsobia zmeny teploty a vlhkosti.
Len jeden účel zimnej záhrady môže byť dominantný
Zimná záhrada bude dobre fungovať iba vtedy, ak jej majiteľ vopred vie, na aký účel ju bude využívať - ako celoročný či sezónny obytný priestor, ako skleník či ako zberač solárnej energie.
Napríklad v zimnej záhrade s tropickým rastlinami nie je priaznivá klíma pre odpočinok. Je to vlastne skleník s veľkým podielom zasklených plôch, čo spôsobuje výrazné tepelné straty v noci a počas chladných a zamračených dní. Pestovať rastliny a šetriť energiu sa v takejto zimnej záhrade nedá a ani ju nemožno včleniť do samotného domu.
Zimná záhrada ako rozšírený obytný priestor
Ak má zimná záhrada slúžiť celoročne, musí byť dobre tepelne izolovaná. To zabezpečia dvojité sklá. Vhodným riešením pre strechu sú strešné okná, ktoré majú hydroizoláciu, tepelnú izoláciu okolo presklenia a odtok vody zo strechy.
Vykurovať ju potom možno viacerými spôsobmi: radiátorom, podlahou či elektrickou pieckou so zvlhčovačom vzduchu.
Mal by sa tu dať regulovať prívod tepla nezávisle od klimatizácie ostatných častí domu. Zimná záhrada má totiž zvláštne klimatické nároky, ktoré sa v priebehu roka menia. Z toho dôvodu je dôležité začlenenie zimnej záhrady do domu.
V rodinnom dome by mala byť prepojená s centrálnou miestnosťou alebo s halou, ktorá na túto miestnosť nadväzuje. Najjednoduchším riešením je oddeliť ju od obytného priestoru veľkými dverami, takže podľa situácie môže byť zimná záhrada do domu celkom začlenená, alebo môže tvoriť vlastný tepelný systém. Predpokladom na využitie zimnej záhrady ako obytného priestoru je vyrovnaná mikroklíma s teplotami 24 - 26 °C v lete a s minimálnymi tepelnými stratami v zime.
Orientácia zimnej záhrady na západ a juh zaručuje najvyšší dopad svetla.
Zimná záhrada ako zberač slnečnej energie
Ak majiteľ od zimnej záhrady očakáva, že mu bude slúžiť ako doplnkový zdroj energie, môže ju ako obytný priestor využívať len príležitostne a vyhovovať bude len niektorým druhom rastlín. Na získavanie slnečnej energie odborníci rozlišujú dva typy zimných záhrad: jeden typ funguje ako energetický nárazník, druhý ako kolektor teplého vzduchu.
Ak je zimná záhrada umiestnená pred obytným priestorom, pôsobí ako energetický nárazník znižujúci tepelné straty priestorov, ktoré sú za ňou. Zimná záhrada by nemala byť príliš hlboká, ale skôr široká a vysoká. Ak je dobre orientovaná k slnku, možno vďaka nej dosiahnuť výrazné tepelné zisky. Ak má slúžiť ako kolektor teplého vzduchu, musí byť orientovaná na juh, mať kolmé zasklené plochy, priestor zaberajúci dve poschodia a cielené prúdenie vzduchu.
Náročná investícia
Už od čias svojho vzniku boli zimné záhrady znakom luxusu, najmä majiteľov rodinných víl. Je tomu tak dodnes. Zimná záhrada, aj keď malá a jednoduchá, nie je práve najlacnejšou záležitosťou. Ak má plniť svoju funkciu po celý rok, treba v nej regulovať klímu - kúriť, tieniť, vetrať a pravdepodobne aj chladiť. Výška nákladov závisí od jej veľkosti a typu. Cena klasickej zimnej záhrady sa pohybuje od osemdesiattisíc až do jedného milióna korún, niekedy aj viac.
(bek)
Rady pri plánovaní
4 Orientácia na juh
4 Na zastrešenie celoročne obytnej zimnej záhrady je vhodná uzavretá strecha so strešnými oknami
4 Možnosť uzavretia zimnej záhrady od ostatných miestností
4 Keramická dlažba je najvhodnejšia, funguje totiž ako tepelný akumulátor
4 Zimná záhrada, ktorú využívame aj ako obytnú miestnosť, mala by zaberať plochu aspoň 10 metrov štvorcových a mala by mať svetlú výšku najmenej 220 cm.
4 Klimatizáciu dimenzujeme vždy s rezervou, aby sa dal nastaviť vyšší výkon
Zdroj: mojdom.zoznam.sk
Výber rastlín do zimnej záhradySubtropická zimná záhradaMôžu sa v nej pestovať rastliny voľne rastúce v subtropickom pásme. Počas zimy v nej rastliny zvyčajne len prezimujú, v lete ich presúvame na balkóny a terasy. Patria sem akácie (Acacia), azalky (Rhododendron simsii), araukárie (Araucaria), bugenvilee (Bougainvillea), citrusy (Citrus), brečtanovec (Fatshedera), gardénie (Gardenia), gerbery (Gerbera), jazmín (Jasminum), oleander (Nerium oleander) a niektoré druhy bambusov.
Obytná tropická zimná záhrada
Môžeme v nej pestovať napríklad ananásovníky (Ananas), banánovníky (Musa), dracény (Dracaena), dračinky (Cordiyline), fikusy (Ficus), filodendrony (Philodendron), kávovník (Coffea), krotón (Croton), kolumney (Columnea), parožnatky (Platycerium), antúrie (Anthurium), šachor (Cyperus), strelície (Strelitzia) a rozličné palmy, paprade a mäsožravé rastliny.
Vodná zimná záhrada
Pre vysokú vlhkosť musí byť oddelená od obytných priestorov. Darí sa tu ardíziám (Ardisia crenata), babelkám (Pistia stratiotes), stolístkom (Myriophyllum), helxinám (Soleirolia), hortenziám (Hydrangea) či ruéliám (Dipteracanthus).
Sukulentná zimná záhrada
Je nenáročná na údržbu, pestujú sa tu napríklad cefalocereus (Cephalocereus senilis), mamilárie (Mammillaria), opuncie (Opuntia) alebo paródie (Parodie).
Zdroj: http. mojdom.zoznam.sk
FOTO |
FOTO |
FOTO |
FOTO |