Niektoré úseky Dunaja sú zamrznuté - kompaktná ľadová vrstva pokrýva Dunaj v úseku vodného diela Gabčíkovo a Hrušovskej zdrže. FOTO SME - PAVOL MAJER |
nad a pod vodným dielom," povedal Pavel Virág, vedúci odboru vodohospodárskej prevádzky z Povodia Dunaja. Včera bol zmrznutý odpadový a prívodný kanál vodného diela a súvislý ľad pokrýval aj Hrušovskú zdrž.
"Ľad lámeme ľadoborcom a zabezpečujeme, aby sa posúval cez Čunovo do starého koryta Dunaja," hovorí Virág.
Na otázku, prečo je dôležité s ľadom bojovať odpovedal, že ľadové kryhy by mohli upchať koryto rieky a aj pri takom nízkom prietoku, aký je v súčasnosti, spôsobiť povodeň. "Vždy, keď bola Bratislava v minulosti zatopená, išlo o ľadovú povodeň. Spôsobila ju ľadová bariéra, ktorá sa vytvorila pod mestom a bránila vode, aby pretekala ďalej. Preto sa vyliala do mesta." Ľadové kryhy by mohli vytvoriť hrádzu v koryte a Dunaj by sa doslova upchal.
Povodie Dunaja situáciu monitoruje a zabezpečuje, aby chod ľadu bol súvislý a nevznikli podmienky na vytvorenie bariéry.
Plavebnú premávku medzi Komárnom a Bratislavou z bezpečnostných dôvodov začiatkom týždňa prerušili. Dokedy tento stav potrvá, závisí od počasia. "Naposledy bol Dunaj zamrznutý v roku 1956, vtedy dokonca ľadové zátarasy bombardovali, táto situácia však teraz nehrozí," ubezpečuje Virág. Bratislavčania spomínajú v tejto súvislosti aj na jednu zo zím na začiatku šesťdesiatych rokov, keď bola zamrznutá práve tá časť rieky, ktorá oddeľuje Petržalku a Staré Mesto. "Trvalo to pár dní, počas ktorých sme po ľade na Dunaji chodili z jedného brehu na druhý," hovorí 63-ročná Viera, ktorá bola v tom čase študentkou.
Mrazy zo začiatku týždňa, hoci prekonali niekoľkoročné rekordy, nedosiahli úroveň tuhej zimy z roku 1929. Jedenásteho februára bolo vo Vajnoroch nameraných až -31,8 stupňa Celzia, táto hodnota zatiaľ nebola prekonaná.