Needle Tower II, veža sochára Kennetha Snelsena, vytvorená na princípe tensegrity - pohľad zboku (vľavo) a zospodu (vpravo). FOTO - WWW.KENNETHNELSON.NET |
Múzeum Milana Dobeša približuje návštevníkom dielo jedného z predstaviteľov umenia tensegrity, amerického sochára Kennetha Snelsena (1927).
Slovo tensegrity vymyslel R. Buckminster Fuller skrátením a spojením dvoch slov - tensional integrity. Táto "napäťová súdržnosť" je princípom tvorby sochárskych tvarov a štruktúr zo sietí napätia - siete káblov a tlakov - vytváraných napríklad pevnými tyčami.
Fullerove tensegrity doviedol do osobitnej dokonali práve Snelsen. Vytváral Fullerom vymyslené tzv. geodesické dómy, ale dokázal vytvárať objekty, v ktorých tlakové prvky poskytovali spevnenie, hoci sa navzájom nedotýkali - udržiavali sa v pozíciách len ťahom káblov.
Najjednoduchšia Snelsenova štruktúra, obsahujúca tri tyče, sa stala jednotkou pre výstavbu dvojvrstvových dómov, ktoré majú lepšie vlastnosti ako originálne Fullerove jednovrstevné dómy. Snelsenove monumentálne veže a exoskelety nádherných estetických kvalít sa nachádzajú v mnohých mestách a múzeách celého sveta.
Svet fascinoval vytvorením Needle Tower (1968), veže, ktorá sa nachádza v New York City Marlborough Gallery a ktorá má viacero variácií, skulptúrou Easy Landing v Baltimore (1977) alebo Devil's Moon Night, sochou, ktorá tróni v imaginárnej krajine, vygenerovanej počítačom.
Výstava predstavujúca dielo Kennetha Snelsena potrvá v Múzeu Milana Dobeša na Zámoc- kej 13 do 31. marca.
Autor: mi