Vinohrady pod Kamzíkom sa čoskoro zmenia na obytnú zónu, ktorá je v súlade s územným plánom. FOTO - TASR |
Výstavba vo vinohradoch v zóne Podhorský pás je v súlade s územným plánom. Stavebné povolenia na miestach, ktoré boli donedávna vedené ako poľnohospodárska pôda, sa vydávali na základe zmeny celomestského územného plánu spred takmer štyroch rokov. Je to tak aj napriek tomu, že podrobnejší územný plán zóny ohraničenej Cestou na Kamzík, železničnou traťou a Peknou cestou ešte nie je hotový. "Územný plán je nadradený plánu zóny," povedala hovorkyňa Nového Mesta Valéria Reháčková.
Plán zóny, ktorý začala mestská časť Nové Mesto vypracúvať ešte v roku 2000, stále nie je hotový. "Nevieme, kedy sa dokončí," povedala Reháčková. Plán zóny skracuje úradné konanie - u jednoduchých stavieb umožňuje zlučovať územné a stavebné konania. Medzitým sa však dosiahla zmena veľkého územného plánu, takže investori mohli začať vo vinohradoch stavať.
Práve stavebníci boli podnetom na zmenu územného plánu, priznala mestská časť. Na mestskom zastupiteľstve sa objavil podklad na zmenu územného plánu - urbanistcká štúdia zóny Podhorský pás. "Mestskí poslanci ju schválili 20. júna 2002," povedala Reháčková.
Pre Podhorský pás sa vtedy zmenilo funkčné využitie územia na málopodlažnú výstavbu, ktorá môže mať najviac štyri poschodia. Koeficient zástavby v lokalite je 0,3, čo znamená 30 percent z každého pozemku, pričom smerom k lesu sa má hustota a výška zástavby znižovať.
V lokalite doteraz bývalo na rozlohe 300 hektárov asi 300 obyvateľov. Teraz tu má vyrásť 800 rodinných domov a bytovky - dokopy tu má bývať 6740 obyvateľov. Medzi investormi je aj známy podnikateľ Alexander Rozin, ktorý chce podľa vlastných slov pestovať vinič.
Väčšiu časť Podhorského pásu stále tvoria vinice a záhrady, ktoré patria k posledným v meste. Vo vinohradoch, ktoré sa ešte stále využívajú na pestovanie hrozna, sa stavať nedá, lebo sú chránené zákonom o vinárstve a vinohradníctve. Na tento problém narazili noví vlastníci stavebných pozemkov, ktorí chceli napríklad postaviť prístupovú cestu. V najvyššom piatom stupni ochrany je geologická pamiatka Rösslerov lom. (lin)