Montáž drviča je jednoduchá. Pripája sa na výtokový otvor drezu. FOTO - ARCHÍV |
Určite to poznáte, stačí, aby ste vhodili medzi odpadky kúsok niečoho, čo podlieha rýchlo skaze, a už sa bytom šíri nepríjemný zápach.
Pri nedávnej návšteve priateľky, ktorá si v Starom Meste zrekonštruovala byt, som zostala trochu zaskočená. Zvyšky očistenej zeleniny, ktoré zvyčajne v mojom koši veľmi rýchle začínajú hniť, ona vhodila do kuchynského drezu. Pri zariaďovaní novej kuchyne pamätala aj na drvič kuchynského odpadu. Neľutuje, napríklad teraz je chorá a vôbec si nemusí robiť ťažkú hlavu s plným smetným košom. Keď "nakŕmi" drvič, veľa jej toho už v odpade nezostáva.
Drviče kuchynského odpadu sa zatiaľ v našich domácnostiach len udomácňujú. Dovážajú sa predovšetkým z Ameriky, kde na princíp drvenia potravín prišli už dávnejšie. A kým Američania si život bez kuchynských drvičov nevedia predstaviť, takí Nemci či Taliani odpad v kuchyni radšej triedia.
Ako drvič v kuchyni pracuje
Je to vlastne vstavaný kuchynský spotrebič, ktorý možno jednoducho nainštalovať pod kuchynský drez napojením na bežný odpad. Ako nás ubezpečili v kuchynskom štúdiu, možno ho nainštalovať aj do staršej kuchynskej linky. Montáž nie je nijako zložitá, dnešné nerezové drezy už majú prispôsobené otvory. Ostatné musia mať otvor veľkosti 92 mm. Vyžaduje sa samostatné elektrická zásuvka na 220 V.
Hrdlo drviča sa upína priamo na výtokový otvor drezu. Preto možno všetok potravinový odpad hádzať priamo do drezu, drvič ho po zapnutí pod prúdom vody zlikviduje. Odpad rozdrví na malé čiastočky a spoločne s vodou odchádzajú odpadovou rúrou do kanalizácie.
Ak si myslíte, že vo vnútri drviča sú ostré nože, mýlite sa. Drvenie vykonávajú tupé drviace segmenty, ktoré netreba brúsiť a ani sa o ne nejako ináč starať.
Drvičov kuchynského odpadu je na našom trhu viacero. Líšia sa výkonom motora. Majú výšku od tridsať do štyridsať centimetrov a drviaca komora má obsah 980 až 1405 mililitrov. Väčšina má aj prípojku na umývačku riadu, tepelnú poistku, veľmi tichý chod a ich drviace elementy sú upravené proti zaseknutiu.
(or)
Čo sa môže drviť:
zvyšky ovocia vrátane kôstok,
zvyšky zeleniny,
škrupiny z vajec,
hydinové a rybacie kosti,
orechy,
cigaretové ohorky,
papierové obrúsky,
filtre na kávu a čaj,
zvyšky jedla ako
cestoviny,
ryža,
rezance.
Čo sa drviť nesmie:
sklo,
kovy,
hliníkové fólie,
škrupiny z ustríc,
plasty,
horúce oleje,
igelitové vrecká,
chemikálie.
Aká je údržba?
Nevyžadujú si údržbu, lebo sú samočistiace.
Koľko spotrebujú
vody a energie?
Pri bežnej rodinnej prevádzke sa zvýši spotreba vody asi o štyri litre za deň. Spotreba mesačnej energie sa vyrovná výkonu 100-wattovej žiarovky za hodinu.
Kde ich možno kúpiť
Sú v ponuke všetkých väčších kuchynských štúdií. V Bratislave ich napríklad má Domoss na Vajnorskej ulici vedľa Polusu, Drevit na Bajkalskej, Mados plus v Ružovej doline či Mobell Brenner na Šancovej ulici.
Ako sa odpad drví?
Zvyšky jedál sa hádžu priamo do drezu. Pustí sa na ne studená voda a zapne sa drvič. Nadrvený odpad sa odplavuje do kanalizácie.
Prečo sa používa studená voda?
Lebo spôsobuje zhustnutie tukov a ich následné nabaľovanie sa na ostatné nadrvené čiastočky. Tým sa zabraňuje usádzaniu mastnoty v odpadovom potrubí. Studená voda zároveň ochladzuje motor drviča.
Čo treba k montáži drviča:
osadený drez s otvorom 92 milimetrov a nie tenším nerezovým plechom ako je 0,6 mm, zásuvku na 220 V, zapojenú vodu.
Ceny drvičovr Drviče kuchynského odpadu sa na Slovensko dovážajú zo zahraničia, najčastejšie ide o americké výrobky.
r Základný model WA WE SLC 370, ktorý dodáva A.F.S. International vychádza aj s montážou na 6890 korún.
r Drvič kuchynských odpadkov IN SINK ERATOR M 55 s doplnkovou výbavou vrátane pneumatického spínača - chróm. Odporúčaná MOC s DPH 12 900 Sk.
ANCOR Slovakia, s. r. o.
Námestie slobody 1196/19
926 00 Sereď
Tel.: 031/701 5021-2
Tel./fax: 031/789 7204
e-mail: ancor@ancor.sk
(Výber je náhodný)