
Staromestská ulica je jedným z posledných úsekov s uceleným mestským opevnením. Na snímke v popredí predsunutá strieľňa. FOTO SME – PAVOL MAJER
Z menej vydarených výtvorov našich architektov sú niektoré detaily v blízkom okolí hradu s novými komunikáciami a trasami prístupnými verejnosti, odkiaľ je možná prehliadka vonkajších opevnení hradu. Nevhodné sú záhadné kamenné doplnky novovytvorenými „ruinami“ základov opevnenia napríklad pri Korvínskej bráne. Tieto nové doplnky mohli byť odlíšené od hradieb iným materiálom.
Mestské hradby na dnešnej Staromestskej ulici boli pomerne dobre zachované. A dobre rekonštruovateľné. Náčrty úpravy týchto hradieb s autentickými a typickými strieľňami boli vypracované projektovou zložkou SÚPSOP, čo však si architekt poverený spracovaním projektovej dokumentácie zrejme ani neprezrel. Výsledok je viditeľný. Strieľne majú neskutočný tvar, čo v odbornej verejnosti vyvoláva rozpačité dojmy. Pri rekonštrukcii hradieb by bolo logické vonkajšiu omietku na tomto úseku odstrániť a štruktúru kamenej hradby priznať prípadným vyšpárovaním z vonkajšej strany. Návštevníkovi mesta by bolo hneď jasné, ako tu prebiehalo mestské opevnenie.
Rovnako chybná bola dostavba opačnej strany Židovskej ulice, ktorá bola pôvodne zastavaná po celej šírke Staromestskej ulice vedúcej v hradobnej priekope, kde mali vtedajšie domy rozsiahle pivnice. Zástavba dnešnej Židovskej ulice za domom U dobrého pastiera pozostávala ešte pred 40 rokmi zo starších historicky cenných meštianskych domov. Pôvodne sa uvažovalo o ich zachovaní, ruiny niekoľkých domov sa mali nahradiť novostavbami obdobného charakteru. Výsledok, ako vieme, je úplne iný. Celá strana ulice bola asanovaná, rovnaký osud stihol aj cenné objekty na Zámockých schodoch, to isté sa stalo na opačnej strane hradného vrchu so zaujímavou zástavbou Zámockej ulice.
A čo Nový most? Tu mal byť zrealizovaný víťazný súťažný návrh premostenia Dunaja, ktorý predpokladal malý vnútromestský most v tvare ľahkej bielej horizontály s jedným podporným pilierom, s ľahkou dopravou a pešou promenádou, smerom k zbrklo zbúranej klasicistickej budove Al café a zábavnému parku a susednému Sadu Janka Kráľa. Realizáciou spomínaného mosta by bola ostala zachovaná veľká časť Rybného námestia so synagógou, ale i značná časť Podhradia.
Autor: Ing. arch. TIBOR KALAFUS (krátené)