Viac než 140 architektov predstaví vývoj viedenskej architektúry a konkrétne projekty rozvoja mesta. „Viedeň podobne ako Bratislava zápasila s niekoľkým problémami pri postupnom rozširovaní mesta. Ide o riešenia dopravnej situácie, budovanie výškových stavieb, bytovú otázku, ochranu historických pamiatok a podobne.
Viaceré problémy sa vo Viedni podarilo vyriešiť, pokryl sa napríklad dopyt po bytoch, myslím že uspokojivo je organizovaná aj doprava, takže by tieto paralelné výstavy mohli Bratislavčanov zaujať,“ povedal kultúrny atašé rakúskeho veľvyslanectva Walter Persché.
Súčasťou výstavy bude aj odborná prednáška na tému Gazometre a ich okolie, ktorú zorganizujú 7. marca v Zrkadlovej sieni. Ide o rozmerné nádoby na plyn, ktoré si môžu návštevníci Viedne všimnúť pri vstupe do mesta (podobajú sa silážnym nádobám na roľníckych družstvách).
Prednáška bude venovaná ochrane objektu ako historickej pamiatke a zosúladeniu s architektúru a funkčným zameraním okolia. Pre Bratislavu sú mimoriadne aktuálnymi témami aj nadstavby v podkrovných priestoroch, sanácia historických pamiatok, údržba starého mesta, efemérna (dočasná) architektúra, rozvoj sídlisk a ďaľšie, ktoré budú predmetom výstav.
Prezentácia je výsledkom zintenzívnenia kultúrnych kontaktov medzi Bratislavou a Viedňou. „V decembri minulého roka sme vytvorili referát regionálnej spolupráce, zameraný na spoluprácu v kultúre,“ povedala Viera Filová, vedúca referátu. Výstavy potrvajú približne 6 týždňov, v nasledujúcich rokoch sa viedenská architektúra predstaví v ďaľších krajinách.
Autor: MIRO GRMAN