
FOTO – PETER RAKOVSKÝ
Bratislavčania minulý rok vyzberali 2,3 tony ceruzkových batérií. Špeciálne koše na separovaný zber batérii sú v Bratislave vo všetkých mestských častiach v predajniach najčastejšie s elektronikou alebo fotografickými potrebami a na 17 bratislavských gymnáziách. Práve ich študenti nazbierali 60 percent všetkých batérií, teda 1418 kilogramov, čo je asi 101850 kusov.
Zber na školách organizuje Strom života v spolupráci s magistrátom a firmou na odvoz a likvidáciu odpadu OLO. „Práve mládež je veľkým používateľom batérií – nebezpečnej zložky komunálneho odpadu,“ hovorí koordinátor projektu Juraj Číž. „Žiaci sa na zbere zúčastňujú celkom spontánne. Na niektorých školách si zber robia formou medzitriednej súťaže, takže žiaci sú ešte aktívnejší a zbierajú batérie v celej rodine. Spravidla sú aktívnejší mladší žiaci na osemročných gymnáziách. Starší žiaci to na rozdiel od nich berú menej ako súťaž a viac ako dobrý nápad.“ K projektu s názvom Vox Luci patria okrem rozmiestnených košov aj prednášky o ekológií a pre víťaza aj ekovýlet. Dlhodobo sú najaktívnejší študenti gymnázia na Pankúchovej ulici, minulý rok sa im podarilo denne nazbierať neuveriteľných 654 batérií na deň a žiaka! Počas tohto školského roka ich predbehli gymnazisti z Tilgnerovej (91 kg) a Metodovej ulice (67 kg). Od septembra do januára sa nazbieralo dohromady 640 kilogramov.
Zástupcovia Stromu života koše pravidelne kontrolujú, no nie vždy v nich nájdu len batérie. Naposledy v gymnáziu na Bilíkovej vytiahli z koša aj plastové fľaše, zhnité ovocie, desiatu a prázdne fľaše od rumu a vodky. Práve gymnázium na Bilíkovej a Gymnázium L. Sáru vedú tabuľku najšpinavších kontajnerov.
Ceruzkové batérie vozí OLO na skládku nebezpečného odpadu do Budmeríc. Tam ich skladujú v špeciálnych kontajneroch, ktoré by mali zabrániť znečisteniu okolia, a čakajú, kým sa nájde vhodná a lacnejšia technológia na ich spracovanie.
ANDREA HAJDUCHOVÁ
Každý obyvateľ Bratislavy vyprodukuje ročne 480 kilogramov odpadu, v roku 2000 to predstavovalo 216 000 ton komunálneho odpadu, zrecyklovať sa podarilo len štyri percentá – teda 3594 ton, väčšina – 117 000 ton skončila v spaľovni a 25 000 ton na skládkach v Zohore, Senci či Stupave. Ak chcete recyklovať a neviete ako, alebo nepoznáte miesta s kontajnermi na recyklovaný odpad, informácie nájdete na http://www.bratislava.sk/SAMOSPR/ZIVOTNE/ODPAD/TRIEDENIE.HTM