
Na opravu a údržbu ciest je v rozpočte mesta vyčlenených 54 miliónov korún, z čoho 4 až 6 miliónov použijú na opravu dier a výmoľov. „Snažíme sa vznikajúce škody naprávať čo najrýchlejšie, tak aby trhliny neohrozovali premávku. Najhoršie sú na tom frekventované cesty, zlý podklad má napríklad Račianska. Máme však k dispozícii dobrú techniku a naše dodávateľské firmy zvyčajne opravia aj diery mimo úseku, ktorý im vyznačíme. Výtlkov je však dosť veľa a momentálne nedokážeme opravovať rýchlejšie,“ povedala vedúca oddelenia cestného hospodárstva Bratislavy Eva Uhliariková. Cestári pritom „plátali“ diery aj počas mrazivého počasia v decembri a v prvej polovici januára.
FOTO SME – PAVOL MAJER
Už v priebehu tohto roka by mali centrá voľného času získať z ministerstva školstva okolo 6 miliónov korún. „Nechceme, aby naše deti vyrastali na ulici, v centrách môžu tráviť voľný čas zmysluplnejšie. Dosiaľ sme síce dokázali zabezpečiť mzdy pre zamestnancov, ale na prevádzku zariadení sme nemali dostatok peňazí. Prostredníctvom grantov by sa situácia mohla zlepšiť,“ povedal minister Milan Vtáčnik.
Na Slovensku je v súčasnosi 130 centier voľného času. Centrá budú musieť pripraviť projekty, ktoré by do konca apríla mala zhodnotiť výberová komisia. Jedno zariadenie môže získať maximálne 100 000 korún. Asi 20 percent financií na prevádzku budú musieť získať samotné centrá. Tento grantový systém sa zachová, aj keď centrá prejdú pod správu VÚC.
Podporia sa projekty zamerané na nové formy systematickej záujmovej činnosti, multifunkčné zariadenia s možnosťou využitia priestorov aj v doobedňajších hodinách, napríklad nezamestnanou mládežou, internetové služby a podobne. O podmienkach na získanie grantu bude ministerstvo informovať aj prostredníctvom svojej internetovej stránky.
V Bratislavskom kraji pracuje osem centier, priamo v hlavnom meste päť. „Chodieva k nám okolo 500 detí, ktoré môžu prísť aj počas prázdnin. Zápasíme s finančnými problémami, na centrum prispievajú rodičia, niečo dokážeme získať od sponzorov. Stačí to len na nevyhnutné výdavky spojené s prevádzkou,“ povedala nám riaditeľka centra na Chlumeckého ulici Katarína Bulíková. „Začíname o pol tretej, keď deti končia školu. Chceli by sme zriadiť satiletné pracoviská, aby deti nemuseli cestovať na veľké vzdialenosti, ale na takéto aktivity chýbajú peniaze,“ konštatovala K. Bulíková.
Autor: MIRO GRMAN