ou, ktoré tvoria samostatný objekt, majú poškodenú strechu a zatekajú. Štátna okresná hygienička pri kontrole v decembri zistila, že sú masívne napadnuté plesňou a činnosť tu zakázala.
Odbor školstva na okresnom úrade požiadal o zmenu stanoviska. Okresná hygienička požiadavke vyhovela s podmienkou, že pri každom zatečení budú plafón natierať protiplesňovým náterom. „Sľúbili, že to budú robiť priebežne do konca školského roka a cez prázdniny urobia, čo budú môcť, aby strechu opravili,“ povedala štátna okresná hygienička Jindra Holíková. Na kompletnú opravu strechy a vymaľovanie dostali termín do 31. augusta.
„Termín bol logický, pretože 1. septembra sa začína školský rok,“ vysvetlila hygienička. Stanoviť skorší termín – ešte pred letnými prázdninami nemalo podľa jej vyjadrenia význam. „Bolo logické žiadať, aby jedáleň fungovala po nástupe detí do školy, nie vtedy, keď z nej odchádzajú.“ Dodala, že miestny úrad mal proti tomu výhrady, ale rozhodnutie je právoplatné, pretože sa proti nemu zatiaľ neodvolali.
V rámci prechodu kompetencií prejde k 1. júlu na mestskú časť aj povinnosť dať v stanovenom termíne do poriadku strechu na zatekajúcej budove a zaplesnené priestory vymaľovať. Podľa zákona o verejnom obstarávaní musí mestská časť realizátora týchto prác určiť výberovým konaním. Tlačová tajomníčka starostu Nového Mesta Valéria Reháčková povedala, že samospráva sa tak dostáva takmer do neriešiteľnej situácie. „V priebehu dvoch mesiacov nie je možné vykonať výberové konanie i zrealizovať práce.“ Podľa nej sa môže stať, že v septembri, po nástupe detí do škôl školská jedáleň fungovať nebude.
Okresná hygienička však situáciu nevidí tak dramaticky, hoci účastníci by podľa nej u krajského hygienika s napadnutím termínu pravdepodobne nepochodili. „Priestory sa dajú ešte nejaký čas sanovať protiplesňovými nátermi. Keby mal vzniknúť vážny problém, dohodneme sa na posune termínu,“ povedala Jindra Holíková. Mestská časť totiž môže o odklad termínu požiadať podľa zákona o správnom konaní. JANA MARTINKOVÁ
Plesne, vyskytujúce sa v potravinách, na stenách budov, či dokonca v ovzduší, majú rôzny charakter. V niektorých prípadoch môžu vyvolať alergické reakcie, ešte horšou alternatívou sú plesne, ktoré obsahujú toxíny. Podľa Dr. Jany Hrabárovej zo Štátneho zdravotného ústavu sa v našom prostredí vyskytuje tento druh plesní zriedkavo. Plesne môžu spôsobiť alergickú reakciu, hlavne u osôb so slabším imunitným systémom. Ide zväčša o prípady, keď postihnutá osoba trávi v prostredí zamorenom plesňami dlhý čas. Ak sa stane, že pleseň napadne potraviny, nemali by sme ich konzumovať. Plesne nepôsobia na stenách esteticky a hlavne v priestoroch, kde sa konzumujú jedlá, pôsobia odpudzujúco. Protiplesňové nátery sú dočasné, vhodnejšie je vyriešiť prípadnú zlú izoláciu či zatekanie do budovy. (eta)