Takmer sedemročný spor mesta s evanjelickou cirkvou o 27 budov v lukratívnom Starom Meste ukončila novela zákona národnej rady o reštitúciách. Celých sedem rokov sa snažil bratislavský cirkevný zbor dokázať právne nástupníctvo po nemeckej evanjelickej cirkvi, ktorému do roku 1945 patrili budovy na Panskej, Panenskej, Konventnej, Laurinskej, Uršulínskej a Ulici Mateja Bela. Až najnovšia novela spred dvoch týždňov toto nástupníctvo potvrdila.
Okrem známych komerčných priestorov ako kaviareň U anjelov v spomínaných domoch je aj 160 bytov. V nich sú nájomníci mesta, ktorí si chceli odkúpiť byty do osobného vlastníctva. Novelou im toto právo padlo a dnes sa obávajú, že stratia domov. „Nájomníkov určite nevyhodíme,“ povedal predsedajúci farár bratislavského seniorátu Boris Mišina. „Chodili za nami ľudia a žiadali nás, aby sme s domami niečo robili. Mesto do nich nič neinvestovalo.“
Podľa vyjadrenia vedúceho oddelenia správy nehnuteľností magistrátu Juraja Kočana, urobia podrobnú analýzu predpisu, aby vedeli, čo musí mesto vykonať a ako môže brániť práva terajších nájomcov bytov. Predovšetkým vo vzťahu k právu kúpy bytu. „Bolo by bývalo prospešné, keby súdne konanie netrvalo sedem rokov,“ dodáva Kočan.
Bratislavský cirkevný zbor dostal v rámci reštitúciií aj objekt bývalej ŠUP-ky na Palisádach a tiež bývalú evanjelickú nemocnicu na Partizánskej. Oba objekty sú prázdne, najmä nemocnicu po piatich rokoch čakania na ďalšie využitie zdemolovali bezdomovci. Na údržbu peniaze zbor nemá. Situáciu si môže zlepšiť aj predajom budov, ktoré mu podľa novely patria. Ako však povedal Boris Mišina, hovoriť o predaji, kým ešte nemajú nič na liste vlastníctva, je predčasné. Pripustil, že zámer predať niektoré budovy existuje.
Bratislavský zbor vraj našiel aj investora na bývalú nemocnicu na Partizánskej ulici. Ak s ním podpíše zmluvu do konca marca, z bývalej nemocnice sa stane komerčný priestor, vzniknú tam administratívne priestory.
Na rozdiel od zboru má vedenie cirkvi iný pohľad na využitie objektu. Už päť rokov sa snaží nájsť skupinu, ktorá by bola ochotná na Partizánskej opäť sprevádzkovať nemocnicu. Projekt navrhuje špeciálne oddelenia na diagnostiku a liečbu ochorení s prihliadnutím na mikrochirurgiu oka, lôžkovú časť pre platiacich pacientov, mali by sa tam diagnostikovať a liečiť choroby nervovej sústavy. V pláne je aj diakonické centrum pre doliečovanie dlhodobo chorých pacientov a opatrovanie ľudí v postproduktívnom veku.
Autori projektu vypočítali, že ročný príjem z celkového posteľového fondu (82 postelí) by mohol byť viac 4,5 milióna eur. Keďže bratislavský zbor má právnu subjektivitu, o využití nemocnice rozhodne nezávisle od projektu vedenia. „Pokiaľ do konca marca nespíšeme zmluvu s novým investorom, budeme uvažovať aj o projekte využitia objektu na nemocnicu,“ dodáva farár Boris Mišina.
INGRID DROZDÍKOVÁ