Pohľad, aký sa naskytne návštevníkom Galérie mesta Bratislavy možno až o storočie - vypratané podkrovie, kde doteraz boli kancelárie a ateliéry reštaurátorov. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Z podkrovných miestností bolo nutné odstrániť azbest. Práve pri týchto zásahoch sa odkryla pôvodná zástavba a jej výzor.
"V podkroví sme odhalili dômyselnú konštrukciu pôvodných trámov. Pochádza z doby výstavby v rokoch 1768 - 1770 a vyhotovená je z kvalitného dubového dreva. Prvýkrát tu vidieť, ako veľkoryso je riešený tento priestor," povedal riaditeľ Galérie mesta Bratislavy Ivan Jančár.
Priestor z 18. storočia bol viackrát prestavaný. Začiatkom 60. rokov minulého storočia tu inštalovali azbestové dosky. "Kancelárie boli zdravotne nevhodné na prácu a odporovali platným predpisom," hovorí riaditeľ.
Po nákladnom odstránení zostalo podkrovie vyčistené, podľa námestníčky riaditeľa Zuzany Jakabovej sa podobný pohľad naň naskytne odborníkom možno až o storočie. "Naďalej tu zostane administratíva a reštaurátorské ateliéry, pretože nemáme kapacity presťahovať ich. Bol by to však skvelý priestor na galériu. Teraz ho prerobíme s použitím priečok zo sadrokartónu, ktorý bude ľahko odstrániteľný," hovorí Jakabová.
Aj podľa riaditeľa má podkrovie veľkú budúcnosť. "V tomto meste nie je taký priestor, takže ho zrekonštruujeme tak, aby bola vizuálne zrejmá jeho hodnota. Trámy zostanú v maximálnej miere odhalené."
Na priľahlých stenách schodiska reštaurátori odhalili pôvodné farby rokokovej výzdoby. "Bolo treba s maximálnou opatrnosťou dať dole všetky vrstvy premaľby zakonzervované latexom, ktorý poškodzoval omietku i samotné štuky. Tento materiál však v čase rekonštrukcie, v druhej polovici 20. storočia, bol bežne používaný," povedala Jakabová.
Teraz čaká schodisko, európsky unikát, na dialóg medzi investorom, reštaurátormi a pamiatkarmi. "Treba sa dohodnúť na tom, čo sa odhalilo, v akom rozsahu nálezy ponecháme. Nie je vhodné ich zamaľovať. Štuky, ikonograficky unikátne, z ktorých každá je iná, sú takmer nedotknuté," povedala Jakabová.
Objavené objekty však menia rozsah finančných nárokov na rekonštrukciu, podľa vedenia galérie bude potrebný kompromis. "Rekonštrukcia je najdrahšia v celej našej histórii, ale bola nevyhnutná, inak by sa mohlo toto úžasné dedičstvo nenávratne zničiť," tvrdí riaditeľ.
Po rozsiahlej rekonštrukcii, realizovanej mestským investorom pamiatkovej obnovy Pamingom, by Jančár ešte chcel ďalšie úpravy na fasáde paláca. "Ďalšia fáza rekonštrukcie závisí od toho, či dostaneme peniaze. Ak by sa to podarilo, na jar začneme s fasádou."
Pôvodný výzor štúk na rokokovom schodisku bol prekrytý niekoľkými vrstvami latexu. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |