Po vyše pol roku odsúvania si mesto nakoniec nevybralo hlavného architekta. "Výberová komisia sa nerozhodla ani pre jedného uchádzača. Bolo by chybou unáhlene rozhodnúť bez presvedčenia o správnosti voľby," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Preto komisia odporučila primátorovi Andrejovi Ďurkovskému priamo osloviť osobnosti a takýmto spôsobom nájsť odborníka do funkcie.
Pôvodne sa mal výber architekta začať už vlani 1. júna, v októbri mal byť architekt známy. Nakoniec sa výberové konanie začalo 10. augusta. Prihlásilo sa deväť uchádzačov. Adepti museli mať architektonické vzdelanie, desaťročnú prax v odbore, znalosť územného plánovania, dopravných koncepcií samosprávy, ale aj schopnosť komunikovať a skúsenosti s architektonickými súťažami. Do užšieho výberu sa dostali traja uchádzači - mesto však nikdy nezverejnilo ich mená.
Inštitút hlavného architekta zanikol po komunálnych voľbách v roku 1994. Naposledy plnil funkciu hlavného architekta námestník primátora Peter Beňuška, teraz nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva.
Výstavba, ktorá sa odvtedy v meste rozmohla, je často kritizovaná ako nekoncepčná.
Nový architekt mal byť podľa mesta poradným orgánom vo veciach územného plánovania. "Nemal by mať výkonnú moc, jeho úloha bude v komunikácii," povedala Chudinová. Mal odborne radiť, v ktorej zóne je vhodné čo stavať, aké materiály či osvetlenie sa hodia do akej lokality. Zároveň mal vytvárať generely - zoznamy, ktoré si zaobstaráva mesto ako podklad na tvorbu územného plánu.
Otázne je, či by mal hlavný architekt vplyv napríklad na nekorektné praktiky investorov. Problémom sú výruby, ukrajovanie zo zelených plôch, ale aj ilegálne stavby. Nie je výnimkou, že investori stavajú bez povolenia a spoliehajú sa na dodatočné zlegálnenie stavby.
V Košiciach hlavný architekt funguje ako nezávislá inštitúcia štyridsať rokov. "Sme strážcovia územného plánu a spolu vytvárame záväzné stanoviská k územným a stavebným konaniam," povedal košický hlavný architekt Peter Murko. "Naše stanoviská na 95 percent rešpektujú aj starostovia mestských častí Košíc."
Ako ďalší problém sa ešte na jeseň ukázalo právne postavenie hlavného architekta. "Architekt má byť zamestnancom mesta a ako taký by podliehal Zákonníku práce," povedal Ivan Macko zo sekcie územných programov na magistráte. To by znamenalo, že ho už nebude voliť mestské zastupiteľstvo, ale vymenúvať primátor ako jeho nadriadený. To sa však nepáčilo mestským poslancom. "Na najbližšie rokovanie zastupiteľstva bude predložený návrh na zmenu článku 21 štatútu mesta, ktorý sa architektom zaoberá," povedala Chudinová. Súčasné znenie štatútu totiž nemá oporu v platných zákonoch.
Treba vôbec hlavného architekta?
Niektorí odborníci si myslia, že funkcia hlavného architekta s navrhovanými právomocami nemusí nič zmeniť na súčasnom stave nekoncepčnej výstavby. "Bude to osoba závislá od komunálnej politiky, alebo slobodná inštitúcia?" pýta sa architekt Bohumil Kováč. Ak budeme mať odborne dobré a demokraticky prijaté územné plány miest a zón a tie sa budú rešpektovať na všetkých úrovniach, hlavný architekt nebude pri posudzovaní výstavby potrebný. Inštitút hlavného architekta by sa podľa Kováča potom mohol uplatniť skôr ako koncepčné a organizačné pracovisko rozvoja mesta - ale ako nezávislé od magistrátu. Dôležité však budú aj pravidlá, podľa ktorých sa kompetencie architekta budú riadiť. (lin)