FOTO |
V Iuvente sa po dvoch rokoch skončil krízový manažment. Ten si v roku 2003 vyžiadali dlhy spoločnosti vo výške viac ako 10 miliónov korún. Ozdravné opatrenia podľa generálneho riaditeľa Františka Hegedüsa pomohli a spoločnosť už nie je v strate - za minulý polrok mala opäť pozitívny hospodársky výsledok.
"Našli sme nezrovnalosti v nájomných zmluvách. Niektorí nájomcovia platili za menej priestorov, ako skutočne užívali. Dokázali sme tak zvýšiť výnosy z prenájmov. Podobne to bolo s využívaním telefónnych služieb alebo elektriny, ktoré sa neúčtovali v niektorých prípadoch v skutočne spotrebovanej výške. Boli sme schopní prenajať aj priestory, ktoré boli doteraz nevyužité, napríklad exteriéry," povedal riaditeľ. Vďaka týmto výnosom mohla Iuventa zachovať prenájmy pre krúžky a takisto prevádzkovanie plavárne za prijateľné ceny.
Iuvente, ktorá je priamo riadenou príspevkovou organizáciou ministerstva školstva, týmto klesli požiadavky na príspevok zo štátneho rozpočtu. "Je jasne oddelené účtovanie biznis činností od našich neziskových aktivít a odborné činnosti s mládežou nemusia doplácať na neefektívnu správu nehnuteľností Iuventy," tvrdí Hegedüs.
Stále prebieha niekoľko súdnych sporov o pozemky Iuventy na Búdkovej ceste v hodnote niekoľko stomiliónov korún. Vedenie Iuventy niekoľko rokov upozorňuje na nejasnosti v procese vracania týchto území. Reštituenti už v roku 1998 získali dva hektáre v okolí Slavína. Organizácia podala trestné oznámenie na neznámeho pracovníka okresného úradu, ktorý navrátenie schválil. Aj keď bola Iuventa úspešná so svojimi opravnými podaniami, pozemky nazad nedostala.
Iuventa sa zaoberá prácou s deťmi a mládežou. Má na starosti aj medzinárodnú spoluprácu v oblasti mládežníckej politiky a vedie agendu mládežníckych grantov Európskej únie. (dot)
FOTO - ARCHÍV SME