SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Bajan sľubuje spoluprácu, prioritou bude doprava

Nový župan Vladimír Bajan nastúpil v pondelok do funkcie. Po štyroch rokoch tak vystriedal Ľuba Romana. Na ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca zložil sľub predsedu. Sľub zložil

FOTO SME - PAVOL MAJER

o aj 48 z 50 zvolených poslancov, zvyšní dvaja poslanci zložia poslanecký sľub na prvom riadnom zasadnutí zastupiteľstva. Bajanovi začala plynúť 30-dňová lehota na to, aby sa vzdal doterajšej funkcie petržalského starostu.

Čo spravuje samosprávny kraj

Samosprávny kraj, teda župa, je zriaďovateľom a správcom v doprave, zdravotníctve, kultúre, školstve aj v sociálnej oblasti. Rôzne druhy ciest a inštitúcií v hraniciach kraja si delia mestá a obce, v Bratislave mestské časti a župa. Napríklad v školstve je zriaďovateľom gymnázií kraj, ale základné a materské školy majú na starosti mestá a obce. V Bratislave sú to mestské časti a magistrát. Vytvára to chaos nielen pre občanov, ktorí často nevedia, kde sa majú sťažovať a s kým komunikovať, ale aj pre úradníkov.

Kraj a hlavné mesto sa v minulosti sporili nielen o kompetencie, ale aj o peniaze. Problém vznikol vo chvíli, keď štát vo fiškálnej decentralizácii umožnil samospráve viac rozhodovať o peniazoch. Zdrojom konfliktu bola najmä cestná daň, ktorá išla v minulosti do pokladnice Bratislavy a dnes ju vyberá kraj. V zákone sa však nepíše, že by mali peniaze z dane ísť na dopravu. Bratislavský kraj tvoria okrem hlavného mesta okresy Malacky, Pezinok a Senec. Na dani sa z veľkej časti podieľajú Bratislavčania, ale peniaze idú aj na financovanie troch ďalších okresov. Preto hlavné mesto a kraj niekoľkokrát rokovali o peniazoch a výsledkom je, že kraj sa finančne podieľa na niektorých dopravných stavbách v Bratislave.

Sociálna oblasť

Domovy sociálnych služieb pre hendikepované deti a dospelých, domovy dôchodcov v Rači, Stupave a Pezinku

Doprava

Cesty II. a III. triedy a mosty na nich a to v okresoch Malacky, Pezinok a Senec

Zdravotníctvo

Poliklinika Karlova Ves, poliklinika Petržalka, poliklinika Pezinok

Školstvo

Gymnáziá, stredné odborné školy a obchodné akadémie, konzervatórium, stredné odborné učilištia, domovy mládeže na Trnavskej ceste, Račianskej a Vranovskej, Škola pre mimoriadne nadané deti

Kultúra

Divadlo Aréna, divadlo Astorka Korzo '90, divadlo Ludus, Bratislavské bábkové divadlo, Malokarpatské múzeum, Malokarpatská knižnica, Malokarpatské osvetové stredisko

Kto je BajanVladimír Bajan sa narodil 24. septembra 1960 v Bratislave. Je ženatý, má tri deti. Záľuby: futbal a folklór.

Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú, v rokoch 1992 až 2002 bol poslancom parlamentu. Na post župana kandidoval ako nezávislý. Skôr ako sa ním stal, vystriedal členstvo vo viacerých stranách. Začínal v HZDS - stal sa okrem iného vykonávateľom rozhodnutia o likvidácii denníka Smena (predchodcu SME), ktorý kritizoval Mečiarovu vládu. Neskôr odišiel do DÚ, poslancom parlamentu sa stal za SDK, po jej rozpade vstúpil do SDKÚ. Od roku 1994 bol starostom Petržalky, od roku 2001 poslancom zastupiteľstva samosprávneho kraja, od mája 2003 členom predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska. Bajan je aj prezidentom futbalového klubu Artmedia Bratislava. Na post župana ho nominovala koalícia KDH-Smer-SD-SF-HZD s podporou ĽS-HZDS a ľavicového bloku.

Priority nového župana

Vladimír Bajan chce zlepšiť spoluprácu s primátorom hlavného mesta aj s primátormi a starostami miest a obcí svojho kraja.

Medzi svojimi prioritami vymenoval riešenie dopravy, školstvo, sociálnu a zdravotnú problematiku a transparentnosť v hospodárení. Zároveň chce nadviazať na medzinárodné kontakty a ostatné pozitívne väzby, ktoré vybudoval a zanechal bývalý župan Ľubo Roman.

V najbližšom čase predseda pripravuje rokovanie s poslancami a budú sa zaoberať otázkou zrušených spojov v regióne. Ako povedal Bajan, dá sa predpokladať ochota hľadať a nájsť riešenie, ako zabezpečiť dopravu aj pre obyvateľov okresu Malacky.

Čo ešte chce zlepšiť

* postavenie územnej samosprávy

* podmienky pre ďalšie kroky reformy verejnej správy

* zmodernizovať a zefektívniť tok informácií medzi občanmi a samosprávou

* vzťahy medzi Bratislavou a mestami a obcami okresov Pezinok, Senec a Malacky

Bratislavská župaOkresy: Bratislava I - V, Malacky, Pezinok, Senec Bratislavský kraj tvorí 73 obcí, z toho sedem má štatút mesta (Bratislava, Malacky, Stupava, Pezinok, Svätý Jur, Modra, Senec)

Rozloha: 2053 km štvorcových

Počet obyvateľov: 601 132, čo je 11,4 percenta z celkového počtu obyvateľov Slovenska

Priemerná miera nezamestnanosti: (k 30. 6. 2005) 2,67 % je najnižšia v rámci Slovenska

Priemerná mzda: (za prvý polrok 2005): 24 025 korún

Heraldický opis erbu znie:

"V modrom štíte zlatý jeleň v striebornej zbroji, vyrastajúci zo strieborného kolesa, vystupujúceho zo zlatého zvlneného pruhu."

Kraj sa rozprestiera na ústrednej časti historickej Bratislavskej stolice. Ako jediný zo samosprávnych krajov sa rozkladá na území jedinej historickej stolice, preto na rozdiel od erbov ostatných samosprávnych krajov jeho plocha je nečlenená a pozostáva z jediného poľa.

Adresa

Úrad Bratislavského samosprávneho kraja

Trnavská cesta 8/A

P. O. Box 106

820 05 Bratislava 25

Zoznam poslancov krajského zastupiteľstvaBratislava I

Andrej Petrek (SDKÚ-SMK- DS-ANO-SZS)

Peter Čiernik (KDH)

Peter Tatár (OKS)

Marta Černá (Nezávislé fórum)

Bratislava II

Dušan Hruška (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Oto Nevický (SDKÚ-ANO- SMK-DS-SZS)

Martin Kuruc (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Eva Mária Harvanová (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Monika Beňová (Smer-SF-HZD)

Viera Čerňanská (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Olívia Wursterová (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Ivana Kniežová (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Valentín Mikuš (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Bratislava III

Milada Dobrotková (SDKÚ-SMK-DS-ANO-SZS)

Tomáš Korček (SDKÚ-SMK-DS-ANO-SZS)

Veronika Točková (SDKÚ-SMK-DS-ANO-SZS)

Peter Flaškár (SDKÚ-SMK-DS-ANO-SZS)

Dušan Galis (Smer-SF-HZD)

Bratislava IV

Marta Čarnogurská (KDH)

Bystrík Hollý (KDH)

Peter Šramko (KDH)

Branislav Zahradník (SDKÚ-SMK-DS-ANO-SZS)

Miroslav Encinger (SDKÚ-SMK-DS-ANO-SZS)

Jozef Hrabina (SDKÚ-SMK-DS-ANO-SZS)

Peter Dubček (Smer-SF-HZD)

Iveta Hanulíková (Smer-SF-HZD)

Bratislava V

Milan Ftáčnik (Smer-SF-HZD)

Robert Kaliňák (Smer-SF-HZD)

Ľudmila Farkašovská (Smer-SF-HZD)

František Šebej (OKS)

Alexander Rozin (Smer-SF-HZD)

Ján Kotuľa (KDH)

Ladislav Snopko (Nezávislé fórum)

Juraj Plechlo (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Jozef Brhel (Smer-SF-HZD)

Karol Pastor (KDH)

Malacky - Bratislava VI

Marián Haramia (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Adriana Foltýnová (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Robert Kazarka (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Jozef Ondrejka (nezávislý)

Pavol Dubček (Smer-SF-HZD)

Pezinok - Bratislava VII

Jozef Chynoranský (SDKÚ-SMK-DS-ANO-SZS)

Vladimír Medlen (SDKÚ-SMK-DS-ANO-SZS)

Jana Pešková (SDKÚ-SMK-DS-ANO-SZS)

Richard Demovič (Smer-SF-HZD)

Oliver Solga (nezávislý)

Senec - Bratislava VIII

Reszo Duray (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Gabriel Agárdy (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Imrich Fülle (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Štefan Pomichal (SDKÚ-ANO-SMK-DS-SZS)

Ako vidia Vladimíra Bajana hviezdy

Roviny: predstavivosť. Dokáže sa presadiť v akomkoľvek prostredí, ibaže potrebuje neustále vzbudzovať pozornosť. Neznáša nudu, rutinné opakovanie nejakých povinností, najradšej by stále niekam cestoval či menil svoje ciele. Málokedy dokáže vytrvať pri jednom názore, ľudia ním až príliš často manipulujú a on plní sny niekoho iného bez toho, aby si to sám uvedomoval. Jeho živlom je vzduch, preto je preňho ťažké zostávať dlho na jednom mieste či venovať sa pridlho nejakej osobe. Má rád ľudí, je spoločenský, no ani tu nedokáže trpezlivo počúvať - vždy má poruke riešenie, návod na zlepšenie, ale keby to mal sám realizovať, už by to bolo o niečom inom. Zodpovednosť, precíznosť, dôslednosť - to áno, keď ide o jeho záujmy alebo záujmy jeho blízkych. Dokáže sa zaoberať aj všeobecnými ťažkosťami, ale len ak je možné logické a rýchle vybavenie, zdĺhavé prieťahy ho hnevajú. Je to akčný človek, raz-dva dokáže zaujať stanovisko, lenže o chvíľku už má iný názor a tvrdí niečo celkom iné. V politike a diplomacii môže zaujať stabilné miesto, no často ho predbehnú schopnejší ľudia, ktorí dokážu byť tvrdší sami k sebe. Nie je obklopený správnymi ľuďmi, ani nemá jasné priority. Mal by sa sám k sebe stavať zodpovednejšie, nájsť si dostatok času na analýzu toho, čo skutočne chce dosiahnuť, preskúmať ľudí okolo seba. Bolo by dobré, keby sa spoliehal na svoju intuíciu. (jl)

24. 9. 1960

Znamenie: Váhy

Osobné číslo: 2 - dobrota

Cesta životom: 4 - sila

Vládnuca planéta: Venuša

Jeho mriežka:

6 99

22

1 44

Ako vyzerá krajLegenda

Obvody

Bratislava

Malacky

Pezinok

Senec

Sťahovanie domova Veľký Biel

Kraj postavil v Plaveckom Podhradí nové sociálne zariadenie pre mentálne postihnutých s kapacitou 53 osôb. Sťahovanie mentálne postihnutých vzbudilo nevôľu Združenia na pomoc mentálne postihnutým a tretieho sektora. Podľa nich je trendom vytvárať menšie zariadenia pre 15 - 20 klientov v dostupnom prostredí.

Bratislavská integrovaná doprava

V rámci kraja vznikla obchodná spoločnosť Bratislavská integrovaná doprava, s. r. o. Vytvorenie tejto spoločnosti má byť ďalším krokom k integrovanej doprave v Bratislavskom kraji. Na území celého kraja bude platiť jednotný cestovný lístok.

Prímestské spoje

Linky prímestskej dopravy v okolí Bratislavy, ktoré chcel kraj od 1. júna obmedziť či zrušiť, napokon ostali. Pôvodne kraj plánoval skrátiť šesť liniek po hranicu kraja a zrušiť linku Bratislava - Bodíky - Gabčíkovo. Podľa bývalého župana Ľuba Romana chceli linky obmedziť preto, aby sa peniaze určené pre kraj neodčerpávali mimo neho.

Lanovka na Hrad

Projekt lanovky na Bratislavský hrad predstavil bývalý župan Ľubo Roman. Neskôr by ju chcel zveriť do správy mesta, konkrétne dopravného podniku. Súčasný župan však s tým nesúhlasil. "Dopravný podnik má sám problémy, takže zaťažovať ho starostlivosťou o takú atrakciu považujem za nezodpovedné," povedal Bajan.

FOTO - ARCHÍV SME

FOTO

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 200
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 549
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 026
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 12 577
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 725
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 117
 7. Aká je chémia vôní 8 707
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 554
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 373
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 117
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu