
Jozef Wallner dominoval v posledných, bratislavských pretekoch zimnej ligy v hlavnej mužskej kategórii. FOTO - ARCHÍV

František Libant si vybojoval v celkovom hodnotení stredoeurópskej zimnej ligy v parkovom orientačnom behu tretie miesto za dvojicou českých reprezentantov. FOTO - ARCHÍV
Na víkendových verejných pretekoch v parkovom orientačnom behu sa v Sade Janka Kráľa predstavilo v kategóriách od žiakov až po veteránov takmer 150 bežcov. Bratislavské preteky boli zároveň šiestym a záverečným podujatím stredoeurópskej zimnej ligy, ktorej päť predchádzajúcich kôl sa uskutočnilo v Prostějove, Krakove, vo Viedni, Wiener Neustadte a v Olomouci.
O budúcnosti zimnej ligy a výkonoch slovenských reprezentantov sme sa rozprávali s reprezentač- nou trénerkou mužov a juniorov PAULÍNOU MÁJOVOU.
Kde vznikla myšlienka vytvoriť zimný seriál orientačných pretekov a prečo?
„Zimnú ligu vymysleli Česi, hlavne preto, aby sa bežci aj v zime dostali do kontaktu s mapou. Ja takúto iniciatívu vítam, lebo v zime sú v našich podmienkach možnosti pracovať s mapou iba teoretické a podobné preteky aspoň čiastočne nahradia mapovú prípravu. Parkové mapy ju kvalitatívne nemôžu úplne nahradiť, výhodou však je, že na takýchto krátkych tratiach musí pretekár vo svojom výkone skĺbiť rýchly beh s rýchlym čítaním mapy a okamžitým výberom najoptimálnejších postupov.“
Čo napovedá v úvode sezóny forma slovenských reprezentantov?
„Všetci brali účasť na bratislavskom podujatí ako spestrenie často monotónnej zimnej objemovej prípravy. Medzi ženami potvrdila momentálny post slovenskej jednotky Jana Miklušová, medzi mužmi ukázal dobrú formu Jozef Wallner.“
Nedávno sa obe reprezentácie vrátili zo sústredenia vo Vysokých Tatrách. Ako vyzeralo?
„V Tatrách sa spoločne pripravovali muži i ženy. Mužská reprezentácia v zložení Marián Dávidík, Jozef Wallner a František Libant (všetci Kobra Bratislava) sa tam zdržali najdlhšie, dva týždne. Juniori Lukáš Barták, Ondrej Piják a Martin Piják (všetci Sokol Pezinok) trénovali vo vysokohorskom prostredí týždeň. Ženy sa stretli iba na akomsi testovacom štvordňovomn zraze a trénerovi Jozefovi Pollákovi sa hlásili Jana Miklušová, Marta Prekopová (obe Farmaceut Bratislava), Katarína Libantová (Sokol Pezinok) a Martina Rákayová (ATU Košice). Náplňou bola najmä objemová príprava pre dievčatá, muži a juniori k tomu pridali silovú prípravu v posilňovni.“
Aká sezóna čaká slovenských orientačných bežcov?
„Bude pomerne dlhá, od skorej jari až do neskorej jesene. Prvú vážnejšiu skúšku absolvujeme 14. a 15. marca na pretekoch v Maďarsku, kde si vyskúšame podobné terény, na akých sa budú behať majstrovstvá Európy. Marián Dávidík by sa potom mal predstaviť na Spring Cupe v Dánsku, ktorý je úvodným podujatím severskej ligy v štafetách. Pravidelne sa na ňom zúčastňuje okolo 1000 najlepších štafiet a Marián nastúpi vo farbách jedného z nórskych družstiev. Zvyšok sezóny budeme obchádzať významné preteky v okolitých štátoch, aby sme sa dobre pripravili na tohtoročné vrcholy sezóny.“
Ktoré sú to?
„Juniorský svetový šampionát bude začiatkom júla v španielskom Alicante a seniorské majstrovstvá sveta sa uskutočnia počas posledného septembrového víkendu v Maďarsku. Tie budú zároveň súčasťou svetového pohára, ktorý štartuje už začiatkom júna v Belgicku.“
Má niekto zo Slovákov reálnu šancu dostať sa na stupne víťazov?
„Na vrcholných podujatiach je vždy náročné dostať sa medzi najlepších. Všetko musí dokonale klapnúť. Tento rok sa trocha zmažú výkonnostné rozdiely severanov a ostatnej svetovej špičky, lebo sa bude súťažiť na stredoeurópskych terénoch, na ktorých nie sú pretekári zo severu Európy až takí silní. Všetko je však relatívne. Aj oni sa určite pripravia čo najlepšie. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne, my urobíme v príprave maximum.“ PROKOP SLOVÁČEK
prokop.slovacek@gpp.sk