Väčšina bezdomovcov v Bratislave sa nikdy poriadne nedolieči, ich hygiena je minimálna. Trpia hlavne infekciami, kožnými chorobami a často aj chronickým alkoholizmom. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Bratislavskí bezdomovci sú v katastrofálnom zdravotnom stave. Väčšina z nich trpí chronickými problémami, najčastejšie rôznymi infekciami a kožnými chorobami. "Sú zle vyživovaní, nikdy sa poriadne nedoliečia, ich hygiena je minimálna, trpia chronickým alkoholizmom. Teraz sa k tomu navyše pridalo aj podchladenie," hovorí lekár Ján Kovaľčík, vedúci operačného strediska záchrannej služby. Záchranka v takýchto prípadoch zasahuje v priemere raz denne. "Buď sa to vyrieši na ulici, alebo dotyčného odvezieme do nemocnice, závisí to od jeho stavu," hovorí lekár.
Bezdomovci si však podľa jeho skúseností sami záchranku nikdy nevolajú, buď ju privolá okoloidúci, alebo pohotovosť zavolá hliadkujúca polícia. Často však do nemocnice prichádzajú aj po vlastných. Hľadajú pomoc a sociálny azyl. "Niektorí sa chcú len zohriať, najesť. Keby tu však existoval iný systém sociálnej pomoci, nemuselo by to tak byť," hovorí lekár z centrálneho príjmu fakultnej nemocnice z pracoviska v Petržalke. "Nezáleží nám na tom, či je človek, ktorý sa tu ocitne, bezdomovec alebo nie. Ak má nejaký zdravotný problém, vyžadujúci si ošetrenie alebo liečbu, prijmeme ho, a nikto od neho nežiada 50 korún za lôžko," hovorí lekár.
Podľa skúseností až tri štvrtiny z príchodzích sú pod vplyvom alkoholu. Mnohí zavšivavení, pomočení. Stav si tým sami zhoršujú.
Zdravotný stav ľudí bez strechy nad hlavou nevidí tak čierno Robert Kováč, poverený vedúcou funkciou mestského útulku Mea Culpa vo Vrakuni. Podľa neho z času na čas príde do ubytovne človek nakazený nejakým typom hepatitídy, ale je to skôr zriedkavosť. "Bežnejšie sú chrípky, virózy alebo kožné ochorenia, teda také ochorenia, ktoré máva bežne ktorýkoľvek iný človek," povedal. Skúsenosť pracovníkov mestského útulku môže však súvisieť s tým, že do útulku nesmú vojsť ľudia pod vplyvom alkoholu, teda ani najzanedbanejší notorickí alkoholici.
Útulok sa snaží poskytovať aj základnú zdravotnú starostlivosť vo forme pravidelnej návštevy lekára na mieste. Ako však Kováč zdôrazňuje, týmto nechcú v žiadnom prípade nahrádzať starostlivosť zdravotníckeho zariadenia.
Pomocnú ruku chorým bezdomovcom podáva charita a občianske združenie Proti prúdu, ktoré vydáva časopis Nota bene. "Snažíme sa motivovať predajcov, aby sa starali o svoje zdravie, a už v začiatočnom štádiu choroby podnikli všetko, čo môžu, aby sa vyliečili," hovorí Sandra Tordová zo združenia.
Predajcom časopisu združenie prepláca časť nákladov na zdravotné potreby a vedie ich k tomu, aby si vybavili preukaz poistenca a navštívili lekára. Hradia im aj výdavky na lieky, obväzy, náplaste či okuliare. Organizácia tiež príležitostne prepláca akútne chorým predajcom pobyt v ubytovni.
Predajca Tibor, ktorý ochorel na bronchitídu s vysokými horúčkami, sa za dva týždne pobytu v ubytovni zotavil. Združenie tiež podporilo niekoľkých ľudí, ktorí sa rozhodli pre protialkoholické liečenie. DOROTA KRÁKOVÁ