Zámer na zastavanie pozemkov pod bývalou plavárňou Centrál, ktorej pozostatky už pätnásť rokov chátrajú v centre mesta, predložil architekt Ivan Kubík. Na mieste zdevastovanej plavárne navrhuje vybudovať nákupné centrum, bytové domy, administratívne priestory, hotel a podzemné garáže. Malo by tu byť aj športovo-rekreačné centrum s krytým plaveckým bazénom. "Vznikol by tu aj malý aquapark - sústava bazénov, pričom plavecký bazén by mal dĺžku 25 metrov," hovorí navrhovateľ. Aquapark by mal rešpektovať génius loci tohto miesta, kde v minulosti boli mestské kúpele.
Lokalita sa nachádza v centre mesta na hranici mestských častí Ružinov, Staré Mesto a Nové Mesto, v tesnej blízkosti križovatky Trnavské mýto oproti Istropolisu a tržnici. Budova kúpeľov Centál, ktorá pokrýva prevažnú časť územia, bola po zastavení činnosti zdevastovaná a rozkradnutá. V súčasnosti tu ostal len chátrajúci skelet.
Podľa návrhu by tu malo vyrásť dvojposchodové nákupné centrum, ktoré by pokrylo väčšinu územia. Z neho by mali vystupovať jednotlivé bloky. Štyri obytné domy (asi 100 bytov), dve polyfunkčné budovy s trojuholníkovým pôdorysom a veža hotela vysoká 111 metrov. Pod celou plochou nákupného a športovo-rekreačného centra by mali byť štyri podzemné podlažia garáží s kapacitou dvetisíc parkovacích miest. Investorom je spoločnosť IMMOCAB, ktorá je vlastníkom pozemkov v tejto lokalite. Predpokladané náklady sú 65 až 70 miliónov eur. Lokalita je v tesnom susedstve gymnázia na Metodovej. Športovo-relaxačná časť Centrálu má byť napojená na športový areál gymnázia. V tejto súvislosti je navrhnutá aj zmena dopravy. Metodova by sa podľa návrhu mala stať jednosmernou ulicou (v smere od Cyrilovej ulice) a Levická ulica by sa mala zobojsmerniť. Návrh ráta aj s rekonštrukciou križovatiek Miletičova - Jelačičova, Trnavská - Miletičova.
Predpokladaný začiatok výstavby je koniec tohto roka, doba výstavby tri roky.
Kúpele centrál mali byť podľa plánu dokončené 31. decembra 1984. Stavebné práce vtedy realizovali Pozemné stavby Nitra. Pred dokončením mali opravovať fasádny obklad, ktorý podľa znaleckého posudku nespravili podľa normy. Pozemné stavby nechceli pripustiť, že by odviedli na fasáde nekvalitnú prácu, preto opravu stále odsúvali. Kúpele Centrál otvorili 1. októbra 1987. Problémy s olympijským bazénom však pokračovali. Týkali sa cirkulácie vody a zamokania. Po revolúcii sa objavili názory, že bazén bol zle naprojektovaný.
Krátko po revolúcii v roku 1989 získal do súkromných rúk kúpele Centrál podnikateľ Juraj Široký, ktorý vtedy vlastnil firmu Ymka. Chcel ponechať kúpele v pôvodnom stave - so zachovaním 50-metrového bazénu, detského bazénu, sauny, posilňovne a rôznych doplnkových služieb - kaderníctva, kozmetiky, pedikúry. Plánoval pristaviť tenisové kurty či výškový hotel. Podnikateľ v roku 1994 náhle zomrel. Po jeho smrti bol najprv predmet nehnuteľnosti založený v prospech VÚB, ktorá mu poskytla úver. Pohľadávka VÚB prešla v rámci predprivatizačného ozdravovania VÚB na Slovenskú konsolidačnú, a. s. Objekt Centrálu potom súdnou dražbou získala firma Slovak Property Investment, ktorá realizáciou svojho investičného zámeru poverila Sygnum Group.
Firma tu v roku 2001 chcela urobiť nákupné stredisko s galériami, prevádzkami služieb, administratívnymi priestormi vrátane apartmánov pre zahraničných prenajímateľov, parkovacími plochami či sedempodlažným hotelom so 140 lôžkami. Projekt sa však neuskutočnil.
Autor: japa