VOJTECH KOLLÁR, REKTOR |
Predstaviteľov vysokých škôl sme požiadali, aby zhodnotili uplynulý kalendárny rok a zamysleli sa nad tým, čo by chceli dosiahnuť v tomto roku. MARÍNA DOBOŠOVÁ
1) Aký bol rok 2005 pre vašu vysokú školu?
2) Ktorá udalosť vás príjemne prekvapila a ktorá vás, naopak, zarazila?
3) Čo by ste chceli dokázať, vylepšiť či zmeniť v roku 2006?
Ekonomická univerzita1) V roku 2005 si akademická obec Ekonomickej univerzity v Bratislave pripomenula 65. výročie vzniku našej predchodkyne - Vysokej obchodnej školy. Jej vznik znamenal medzník v rozvoji ekonomickej teórie, vedy a vysokoškolského vzdelávania na Slovensku. Odvtedy univerzita vychovala viac ako 64-tisíc ekonómov, bez ktorých by bol ekonomický rozvoj Slovenska nemysliteľný.
Naša univerzita i fakulty úspešne obstáli v akreditácii nových študijných programov a všetky fakulty získali komplexnú spôsobilosť pre jednotlivé stupne vzdelávania bakalárske, inžinierske a doktorandské štúdium.
Internacionalizáciou štúdia sa posilnila európska dimenzia vysokoškolského vzdelávania v podobe mobility študentov a učiteľov v multiregionálnych programoch podporujúcich spoluprácu vysokých škôl. Akreditovaný medzinárodný program v nemeckom jazyku - medzinárodný finančný manažment, ako aj zvyšujúci sa počet odborných predmetov vyučovaných v cudzích jazykoch, ktorý už dosiahol počet 44, podporujú medzinárodné mobility.
V oblasti financovania došlo k významnej zmene v mechanizme rozpisu dotačných prostriedkov vysokým školám z ministerstva školstva. Pôvodný model financovania zdôrazňujúci hlavne počet študentov sa rozšíril o mechanizmus zohľadňujúci výkon vysokej školy vo vedecko-výskumnej činnosti, vyjadrený najmä objemom získaných finančných prostriedkov z domácich a zahraničných grantov.
2) Najpríjemnejšou udalosťou pre univerzitu bola možnosť motivovať prospechovým štipendiom najlepších študentov a tých, ktorí dosahovali vynikajúce výsledky v oblasti vedy, kultúry a športu. Významné boli aj hodnotenia našich študentov na hosťujúcich univerzitách, kde sa zaradili medzi najlepších študentov. Podobne to boli vynikajúce výsledky kolektívov študentov z našej univerzity v národnom kole Global Management Challange Euromanager, ako aj účasť vo svetovom finále. Vynikajúce výsledky študenti dosiahli v prestížnej športovej súťaži Eurosportland v Miláne, kde získali v konkurencii pätnástich európskych univerzít celkové prvé miesto.
3) V novom roku sa zameriame na zdokonalenie Európskeho systému transformácie a kumulácie kreditov s cieľom skvalitniť mobility študentov. Budeme motivovať pedagógov a vedecko-výskumných pracovníkov pri podávaní a získavaní vedeckovýskumných grantov a zameriame sa na dôslednú analýzu výkonnosti a efektívnosti vo všetkých oblastiach činnosti univerzity. Radi by sme úspešne obstáli v procese hodnotenia vysokých škôl na Slovensku Európskou asociáciou univerzít.
Slovenská technická univerzita1) Rok 2005 sa na STU niesol predovšetkým v príprave akreditácie študijných programov a získania habilitačných a inauguračných práv v príslušných odboroch. S radosťou konštatujem, že sme boli jednou z najúspešnejších univerzít na Slovensku.
Významnou udalosťou v živote univerzity bolo aj otvorenie Univerzitného technologického inkubátora, kde sa preinvestovalo viac ako 60 miliónov korún. Z 85 prihlásených firiem 15 začínajú v inkubátore svoju činnosť. Naši mladí zamestnanci s dobrými nápadmi majú možnosť realizovať svoje myšlienky v praxi.
Teší ma, že sa nám podarilo z vlastných zdrojov vylepšiť podmienky života našich študentov v študentských domovoch, predovšetkým v Mladej Garde. Tu sme tiež v spolupráci s atletickým zväzom zrekonštruovali atletický štadión.
Dôležitou udalosťou bolo otvorenie tréningového centra STU pre prípravy bakalárov a inžinierov pre automobilový priemysel najmä pre PSA spúšťajúci závod v Trnave. Peugeot Citröen investoval na vybudovanie tohto pracoviska 110 miliónov korún. STU má najmodernejšie tréningové zariadenie pre výchovu špecialistov v automobilovom priemysle.
Stali sme sa najúspešnejšou univerzitou v získavaní projektov z EU ako aj domácich grantov, čo dokazuje, že sa zaraďujeme medzi výskumné univerzity.
2) Veľmi príjemne ma prekvapil záujem študentov o našu univerzitu. Všeobecne sa na Slovensku šíri informácia, že o technické štúdium nie je záujem. Možno je Slovenská technická univerzita výnimkou, ale my sme oproti vlaňajšiemu roku zaregistrovali aj keď mierny, ale predsa zvýšený počet zapísaných študentov. Veľmi dobrou správou pre STU bolo aj publikovanie čísla o zamestnanosti našich absolventov. Len 9% našich absolventov nenašlo po skončení školy okamžité zamestnanie. Vážim si tiež skutočnosť, že som bol zvolený za prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie. Chápem to nielen ako dôveru pre mňa ale aj uznanie našej univerzite.
Nepríjemne ma prekvapilo predovšetkým vyradenie Bratislavy z čerpania financií zo štrukturálnych fondov EU na rozvoj infraštruktúry, t.j. na vybavenie laboratórií, na nákup modernej techniky. Nepotešilo ma tiež neodpustenie platenia dane z nehnuteľností pre budovy STU slúžiace na vzdelávanie študentov.
3) V roku 2006 by sme na STU radi dokončili už rozbehnuté projekty. Ide najmä o ukončenie budov Vazovova-Mýtna, kde okrem učební dokončujeme byty pre našich mladých učiteľov a doktorandov. Chceme konečne realizovať projekt Akademického informačného systému na STU. Začneme budovať nové priestory pre novú Fakultu informatiky a informačných technológií a budeme pokračovať v rekonštrukcii študentského domova Mladá Garda. Máme v úmysle vylepšiť prístup našich študentov k internetu na našich fakultách prostredníctvom pevného pripojenia, ale aj cez wirelles system.
V spolupráci so súkromným sektorom mienime ponúknuť niekoľkým stredoškolákom s výbornými študijnými výsledkami zadarmo prvý rok ubytovanie v Bratislave v nadštandardných podmienkach. Máme pripravené aj ďalšie motivačné prvky ako zvýšiť záujem o našu univerzitu. Zverejníme ich v pravú chvíľu.
Univerzita Komenského1) Tento kalendárny rok bol pre Univerzitu Komenského predovšetkým pracovný. Veľmi silnou výzvou bolo členstvo Slovenska v Európskej únii a s tým spojené príležitosti a rozvojové impulzy.
2) Príjemným prekvapením bola ochota a úsilie venované rektorskou konferenciou príprave národného projektu medzinárodného inštitucionálneho hodnotenia slovenských vysokých škôl a jeho schválenie vládou v závere uplynulého roka. Ide o strategickú iniciatívu predovšetkým z hľadiska Slovenska, ale i UK. Výsledok tohto projektu napomôže posilniť postavenie absolventov slovenských vysokých škôl na európskom trhu práce a posilní postavenie Slovenska v rámci EÚ. Účasť v projekte je významná i pre našu univerzitu samotnú.
Medzi príjemné udalosti treba zaradiť prvé zreteľné dôsledky z členstva Slovenska v Európskej únii. Vďaka tomuto členstvo sa po mnohých rokoch začala podstatne intenzívnejšie vnímať i u nás úloha a pozícia univerzít v spoločnosti. Zaujímavá bola práca na príprave námetov a projektov na plnenie národnej stratégie lisabonského procesu. Stratégia predpokladá účasť Slovenska pri vzniku a riadnom fungovaní Európskeho výskumného priestoru, opierajúceho sa predovšetkým o univerzitný výskum. Na základe tohto trendu očakávame, že po mnohých rokoch dostanú slovenské univerzity šancu obnovovať svoju výskumnú infraštruktúru a ľudský potenciál spôsobom obvyklým v rozvinutých krajinách.
Obe aktivity spomínané medzi príjemnými udalosťami roku 2005 - národná stratégia pre lisabonský proces a Európsky sociálny fond, patria zároveň i medzi zarážajúce či nepríjemné skutočnosti, a to svojou praxou - obe aktivity zas raz v praxi plasticky odhalili našu národnú malosť, ba až necivilizovanosť. Dokážeme horieť za myšlienky, pokiaľ zostanú myšlienkami. Ak ich máme realizovať, prevládne sebectvo, lokálne či dokonca osobné záujmy, politikárčenie a malosť ducha. Ak ide v prípade lisabonského procesu o revitalizáciu európskeho univerzitného výskumu, tak na Slovensku robíme všetko preto, aby z tejto myšlienky ťažili predovšetkým všetci ostatní, až potom univerzity. Ak už dôjde aj na ne, potom robíme všetko preto, aby prevládlo rovnostárstvo, bez ohľadu na skutočné výsledky a ich kvalitu. Žijeme v bludnej predstave, že výskum, zvlášť špičkový, možno realizovať okamžitou koncentráciou ľudského a finančného kapitálu na nami vybranom mieste (na zelenej lúke či v rodnej vieske), najlepšie v kultúrne a politicky priateľskom prostredí. Žijeme v pomýlenej predstave, že tak sa to robí aj inde, zvlášť však v rozvinutých krajinách. Hlásame vraj právo na rovnosť šancí a obviňujeme tradíciu z tyranie tam, kde ani jedno, ani druhé nemajú miesto. Špičkový výskum nepozná rovnosť šancí a čerpá predovšetkým z tradície (tzv. efekt štvrtej generácie).
3) Predovšetkým treba úspešne zvládnuť proces samohodnotenia univerzity v rámci jej medzinárodného hodnotenia. Na základe tohto procesu a jeho výsledkov bude treba zodpovedne pripraviť budúcnosť univerzity. Rovnaké konštatovanie platí pre celý vysokoškolský systém Slovenska.
Univerzita Komenského v Bratislave je národnou univerzitou Slovenskej republiky. Naši absolventi nemajú žiadny problém s používaním diplomov na pracovnom trhu doma alebo v zahraničí.
FOTO SME - PAVOL MAJER
VLADIMÍR BÁLEŠ, REKTOR |
IVAN OSTROVSKÝ, PROREKTOR PRE ROZVOJ UNIVERZITY |