ich na iné pracoviská nemocnice. "Je to prechodné obdobie. Aby sme nepoškodili pacientov, operácie na úrazovej a cievnej chirurgii ukončíme do 20. januára," hovorí riaditeľka pre zdravotnú starostlivosť FNsP Bratislava Katarína Sedláková.
Traumatológia a cievna chirurgia na Mickiewiczovej existovali v rámci I. chirurgickej kliniky. Posteľový fond kliniky sa zredukuje na 43 postelí (vrátane jednotky intenzívnej starostlivosti) - z pôvodných 121 a neskôr 76 postelí. Zároveň zatvoria jednu operačnú sálu. "Odbory traumatológia a cievna chirurgia už nie sú súčasťou všeobecnej chirurgie. Niekoľko rokov sú to samostatné odbory a vykonávajú sa na špecializovaných pracoviskách, ktoré sú súčasťou našej nemocnice," hovorí Katarína Sedláková.
Na otázku, či zrušenie úrazovej chirurgie v centre mesta neohrozí pacientov, odpovedala, že na Mickiewiczovej ostane ambulancia, kde sa budú menšie úrazy a zlomeniny riešiť. "Odsúva sa len operačná činnosť." Riaditeľka spochybnila kompetencie chirurgov z I. chirurgickej kliniky na vykonávanie väčších operačných zákrokov z odboru úrazovej chirurgie a ortopédie. "Robia sa tu zákroky, ktoré súvisia so všeobecnou chirurgiou a tú na klinike ponechávame. Ťažké úrazy však nemôžu operovať všeobecní chirurgovia, na špeciálne výkony, ako napríklad operáciu totálnej endoprotézy koxy alebo cervikokapitálnej endoprotézy musia mať lekári príslušné vzdelanie, v tomto prípade buď ortopedické, alebo v úrazovej chirurgii potvrdené špecializačnou skúškou." Dodala, že kým v Ružinove urobia šesť operácii totálnej endoprotézy denne, na Mickiewiczovej ich urobia asi 10 za celý rok.
Prednosta I. chirurgickej kliniky Peter Labaš to vysvetľuje tým, že totálne endoprotézy na traumatológii operujú iba pri úrazoch, zatiaľ čo v Ružinove sú to najmä plánované ortopedické operácie - náhrady bederných kĺbov pri koksartróze.
Proti rozhodnutiu riaditeľa Potičného sa postavil kolektív I. chirurgickej kliniky vrátane primára, docentov, odborných asistentov a sekundárnych lekárov. "Takáto zmena vážne naruší chirurgickú a traumatologickú starostlivosť o pacientov v Bratislavskom kraji," tvrdia.
"Podľa potreby operujeme 24 hodín denne, robíme na troch operačných sálach, nepretržite zabezpečujeme komplexnú chirurgickú starostlivosť. Po úraze totiž platí, že pacient by mal byť ošetrený a v prípade potreby operovaný čo najrýchlejšie," vysvetľuje Labaš. Za posledné dva dni tu operovali desať úrazov súvisiacich s kalamitným počasím.
Traumatológia a cievna chirurgia sa presunú z Mickiewiczovej na cievnu chirurgiu v Petržalke, úrazovú chirurgiu a ortopédiu v Ružinove, Petržalke a na Kramároch.
JANA PARKROVÁ