FOTO
Galéria Z na Ventúrskej 9 ešte do konca najbližšieho víkendu predstavuje diela ôsmich nórskych sklárov a šesnástich keramikov na výstave Súčasné nórske sklo a Figúra v súčasnej nórskej keramike. Na otázky o nej odpovedal riaditeľ galérie, akademický maliar VIKTOR HULÍK.
Ako sa inštalovali dva pomerne rozdielne výtvarné žánre? Našlo sa vo výrazovom alebo ideovom vyznení niečo spoločné?
"Sklo a keramika nie sú si také vzdialené. Narábajú s podobnými výrazovými prostriedkami, nehovoriac o príbuznosti v technologickom spracovaní sklárskeho alebo keramického diela, ako sú tavenie, vypaľovanie, glazúry a aj možnosti vzájomnej materiálovej kombinácie. Preto si myslím, že postup, ktorý sme použili pri inštalácii, teda prezentáciu diel bez ohľadu na ich žánrovú príslušnosť, je v prípade takého rôznorodého súboru jediným možným riešením. Architektonickou skladbou jednotlivých výstavných prvkov sa v priestoroch galérie podarilo vytvoriť jednotiaci moment, ktorý prepája na pohľad veľmi rôznorodý súbor vystavovaných artefaktov."
Ktorí nórski výtvarníci predstavujú podľa vás pre návštevníkov aj našich výtvarníkov nóvum?
"Súčasné nórske umenie nie je u nás, na našu škodu, veľmi frekventované. Výstava slovenskému divákovi predstavuje súčasné nórske sklo a keramiku prvýkrát, preto je prínosom už samotná jej realizácia. V galérii je viac ako 60 diel od 24 autorov, ktorých autorské koncepcie či výtvarný program sú veľmi osobité a individuálne. To isté platí aj o používaných technologických spôsoboch materiálového spracovania. Je ťažké vyzdvihnúť niektorého autora, predpokladám, že každý vnímavý divák či výtvarník profesionál si z množstva zaujímavých diel vyberie. Mňa zaujali práce, ktoré sú viac v polohe voľného umenia, napríklad keramické diela Nilsa Erichsena Martina či Oyvinda Suula."
Je nejaký rozdiel medzi tvorbou už renomovaných nórskych výtvarníkov a mladých autorov?
"Z tohto uhla pohľadu na výstave žiadne rozdiely nevidím. Mladý umelec pristupuje k tvorbe s veľkou snahou o hľadanie, novátorstvo, experiment. Renomovaný výtvarník rozvíja to, čo v predchádzajúcom období svojej tvorby našiel, objavil a experimentmi overil. Avšak nedá sa to zovšeobecniť, poznám umelcov - mladých 'starcov', ale aj starých 'mladíkov'. Kvalita, novátorstvo, charakter, jedinečnosť tvorby toho-ktorého umelca nie je v priamom súvise s jeho vekom."
Výstava bola prezentovaná v takých mestách ako New York, Tokio, Peking, Santiago de Chile, Sydney či Helsinki. Bola rovnaká ako bratislavská?
"Bratislavská výstava pozostáva vlastne z dvoch výstav. Podľa informácií, ktoré mám, obe výstavy sa tu spolu prezentujú po prvýkrát."
FOTO
Galéria Z predstavuje v širokom zábere sklárske a keramické diela nórskych výtvarníkov. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL