Prvý mikroprocesor na svete - Intel 4004 z roku 1971. Návštevníci si ho môžu prezrieť aj cez lupu. |
Exponáty sú hmotnými dôkazmi potvrdzujúcimi slová, ktoré pred 40 rokmi vyslovil technik Gordon Moore tvrdiac, že zložitosť integrovaných obvodov sa každý rok zdvojnásobí a adekvátne klesne ich cena. Moorov zákon dodnes definuje stratégiu 200-miliardového odvetvia - polovodičového priemyslu.
Medzi lákadlá výstavy patrí prvý mikroprocesor na svete Intel® 4004 z novembra 1971. Ide o štvorbitový procesor s pôvodnou rýchlosťou 109 kHz s možnosťou obslúžiť až 640 B RAM pamäte. Bol použitý napríklad aj v sondách Pioneer 10 a 11. Na výstave možno vidieť aj 64-bitové procesory, dvojjadrové a mobilné procesory, zaujímavé sú prvé počítače vyrábané na Slovensku.
Nejde však len o históriu, v expozícii je aj najnovšia verzia dvojjadrového serverového procesora Intel Itanium 2 s kódovým názvom Montecito. "Tento procesor bude na trh ešte len uvedený a návštevníci múzea ho budú mať možnosť vidieť medzi prvými na svete. Ide o procesor, ktorý obsahuje viac než 1,7 miliardy tranzistorov, ktoré dokážu spracovávať nesmierne množstvo informácií za sekundu. Len pre porovnanie, prvý mikroprocesor na svete Intel 4004 ich obsahoval iba 2,3-tisíca, teda 740 000-krát menej," hovorí Pavel Svoboda, manažér spoločnosti Intel, ktorá je najväčším svetovým výrobcom mikroprocesorov a zároveň popredným výrobcom počítačových, sieťových a komunikačných produktov.
Medzi exponátmi sú tiež základné dosky či celé počítače danej doby a generácie. Pre dokreslenie dobovej situácie je k dispozícii časová os zahŕňajúca najdôležitejšie udalosti vo svete osobných počítačov a zároveň v oblasti procesorov.
Sprievodný program k výstave Mikroprocesory - srdcia počítačov tvoria najmä prednášky pre laickú verejnosť, školy i odborníkov. Návštevníci majú možnosť zúčastniť sa vedomostných súťaží, ktorých hlavnou cenou je osobný počítač značky Prestigio Home vybavený procesorom Intel Pentium 4 s technológiou Hyper Threading, či predplatné mesačníkov DiGi Revue a PC Revue.
Exponáty na výstavu z väčšej časti poskytol zo svojej súkromnej zbierky Patrik Veselík, učiteľ hardvéru na Strednej škole aplikovanej kybernetiky v Hradci Králové. Výstavu v oblasti najstarších exponátov podporilo Múzeum spoločnosti Intel - Santa Clara v Kalifornii. Časť expozície venovanú prvým slovenským počítačom zostavil Peter Orviský, šéfredaktor časopisu DiGi revue, počítačový žurnalista a pedagóg.
Výstava, na ktorú je vstupné od 10 do 40 korún, potrvá do 25. februára. (mi)
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Prvá verzia najrozšírenejšieho slovenského osembitového počítača PMD 85 - 1, vyrábaného v Tesle Piešťany. Bol určený najmä na používanie v školách. |
Najnovší model - Intel Pentium Extreme Edition 955. Svetovú premiéru bude mať budúci rok. |