![]() Jakub Joniak so zlatou medailou majstra sveta v kategórii kadetov. Vľavo je jeho osobný tréner Július Králik. FOTO INTERNET - WWW.SLOVAK-FENCING.SK Nečakaný úspech zaznamenal na mítingu, ktorý sa v nemeckom Neusse uskutočnili v nedeľu 25. decembra, bratislavský džokej Jozef Bojko. V dostihoch Preis der Sport-Welt (hendikep na 1500 m, 5000 eur) doviedol víťazne do cieľa outsidera (113:10) Man Powera. Bojko dosiahol štyridsiate deviate víťazstvo v tohtoročnej sezóne a v nemeckom šampionáte už skončí najhoršie na výbornom desiatom mieste. O nemeckom šampiónovi rozhodne až posledný míting, ktorý sa uskutoční na Silvestra opäť v Neusse. Bojujú oň Čech Filip Minařík a Holanďan Andrie de Vries. (tasr) |
Jedno z najväčších prekvapení, o aké sa v uplynulom roku postaral bratislavský športovec, bol titul kadetského majstra sveta v šerme, ktorý získal fleuretista Jakub Joniak zo Slávia STU Bratislava. Na marcovom svetovom šampionáte juniorov a kadetov v Linzi neprehral v dvanástich dueloch a vo finále zdolal aj poslednú prekážku, Američana Nicholasa Chinmana 15:9. "Jeden z najdôležitejších duelov bol ten s Poliakom Osmanským v šestnástke najlepších. Do stavu 10:10 to bolo vyrovnané, ale potom mi vyšla séria zásahov, lebo napomínaný súper musel byť opatrný a ja už som sa chytil," povedal pre agentúru TASR po šampionáte. Zisk svetového zlata (prvá medaila pre Slovensko z MS) aj ďalšie kvalitné výkony Joniaka vo Svetovom pohári ho vyniesli v ankete o najlepšieho športovca Bratislavy na prvé miesto v kategórii juniorov. Medzi najlepšími i v akejkoľvek ankete sa objavil po prvý raz.
"Keď sme na šampionát išli, mojou reálnou ambíciou bolo dostať sa do prvej šestnástky. To bol môj odhad podľa toho, koľko sme mali natrénované a aké výsledky som predtým dosahoval. Počas duelov som nemyslel na nič, nič som neanalyzoval, išiel som od zápasu k zápasu a stále som čakal, kedy sa to zlomí a ja vypadnem z ďalších bojov. Nestalo sa," povedal 15-ročný fleuretista po vyhlásení ankety o najlepšieho športovca Bratislavy v Primaciálnom paláci.
Joniaka, ktorý vyrastal v Dúbravke a teraz býva v Rači, priviedla k šermu tak trocha rodinná tradícia. Popri ňom však skúšal aj iné športy. "Šermu sa venovala sesternica môjho otca. Najprv ma veľmi nechytil, no keď prišli prvé drobné domáce i medzinárodné úspechy, tak sa mi páčil čoraz viac. Neskôr ma motivoval aj Attila Érsek, ktorý v novembri 2003 získal v Poreči titul juniorského európskeho šampióna."
Študent bratislavského Gymnázia svätej Uršule, na ktorom mu podľa jeho slov vychádzajú v ústrety pri plnení školských i športových povinností, si však v marci ziskom zlata dal vlastný impulz do tréningu. "Začiatkom apríla by som chcel na kadetských majstrovstvách sveta v Kórei znova získať medailu, bude jedno, z akého kovu. Čaká ma tiež účasť na niekoľkých svetových pohároch," dodal zverenec osobného trénera Júliusa Králika. Joniak môže v kadetskej kategórii vďaka nízkemu veku štartovať ešte dve sezóny. PROKOP SLOVÁČEK
Laikovi sa šerm fleuretom a kordom môže zdať úplne rovnaký. Svoje odlišnosti však obe disciplíny majú a aj preto sú fleuretisti a kordisti dva úplne odlišné šermiarske tábory. Hmotnosť fleuretu nesmie byť väčšia ako pol kila, celková dĺžka nesmie presiahnuť 110 cm. Čepeľ, ktorá má 90 cm, je štvorhranná. Kord je ťažší, jeho hmotnosť je do 770 g a jeho celková dĺžka tiež nesmie presiahnuť 110 cm. Čepeľ (90 cm) má trojuholníkový prierez. Dôležitým rozdielom oboch disciplín sú zásahové plochy. Vo fleurete platí zásah iba na vrchnú časť tela (mimo rúk a hlavy), v korde je zásahovou plochou celé telo.